İç Mimar Kübra Erbaş'tan Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?

16 Şubat 2018

Mutfakta Tezgahı İçin Malzemesi Seçimi

Sevgili okurlarım gelin bu gün mutfak tezgahı için nasıl malzeme seçeriz. Öğrenelim!


 • Mutfak tezgahı çeşitleri mermer olur, masif parkede nedir? Bilmem!
 • Mutfak tezgahının çeşitlerinde malzeme seçimi nasıl olmalı!
 • Mutfak dekorasyonun da tezgahın etkisi!


MUTFAK TEZGAH ÇEŞİTLERİ  VE SEÇİMİ

Evin en önemli ve en kritik bölümlerinden biri şüphesiz ki mutfaktır.Mutfak,evin diğer bölümlerine göre en çok kullanılan, yenilenmesi en zor ve maliyetli kısmıdır. Mutfakta en zor seçimlerden biri de tezgah çeşidinin seçimidir.Mutfak tezgahı çeşitleri;leke tutmayan,ısıya dayanıklı,yıpranma oranı en az,bakımı ve temizliği kolay olan bir malzemeden seçilmelidir.

 • Özelliklerine göre mutfak tezgah çeşitlerini yakından inceleyim. Estetik bir malzeme mi ?
 • İşlevsel bir malzeme mi ?
 • Uzun yıllar kullanabileceğimiz bir malzeme mi?

MUTFAK TEZGAHI ÇEŞİTLERİ: DOĞAL TAŞ TEZGAH

Mutfak tezgah çeşitleri: Mermer ve granit tezgahlar doğal taş grubundadır.Granit tezgah;dayanıklı,ısıyı izole eden bir malzemedir.Renk skalası çok geniş olmasına karşın karışık renkli bir yapıdadır. Tek ve düz renk bir ürün değildir.Doğal taş tezgahlar ,özellikle ahşap dolaplarla mükemmel uyum sağlıyorlar. Avantajları Dayanaklı ve uzun ömürlüdür.Isı ve su geçirmeme özelliği ile tercih edilir. Dezavantajları Maliyetlidir. Limon ve benzeri asit malzemelerle kolayca sararıp leke tutabilir.Bu nedenle düzenli bir bakım gerektirir.MUTFAK TEZGAHI ÇEŞİTLERİ: LAMİNAT TEZGAH

Öncelikle laminat tezgah ,lamine ile karıştırılmamalıdır. Laminat malzeme cila tabakası, görünümü kazandıran kağıt tabaka ve HDF (sıkıştırılmış sunta) tabakadan oluşan bir malzemedir. Parke,döşeme ve tezgah gibi bir çok alanda kullanılır.Laminat tezgahlarda farklı desen ve renk seçeneği mevcuttur.

 • Avantajları Laminat tezgahlar, pürüzsüz yüzeylidir.Düz yüzeyleri sayesinde temizlenmesi ve bakımı kolaydır.Dikkatli kullanıldıkları takdirde uzun süre dayanabilirler.
 • Dezavantajları Isı ve çizilmelere doğal taş kadar dayanıklı bir malzeme değildir.Üzerine sıcak bir çaydanlık,tencere gibi mutfak malzemelerinin bırakılması halinde ortaya çıkan çatlak ve izleri geçirmek neredeyse imkansızdır.MUTFAK TEZGAHI ÇEŞİTLERİ: CORİAN TEZGAH

Akrilik tezgah olarak da bilinir. Renk skalası oldukça geniş bir üründür.Mat ve parlak alternatifleri de mevcuttur.

 • Avantajları Yüzeyi pürüzsüz ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.Bakteri geçişlerine karşı dayanıklı bir malzeme olmasından dolayı hijyenik bir üründür.Dayanıklıdır ve bakımı kolaydır.


MUTFAK TEZGAHI ÇEŞİTLERİ: MASİF PARKELER

Masif ahşap tezgahlar mutfağınıza doğal bir sıcaklık katmak, özellikle country tarzı mutfaklarda tercih sebebidir.Evinizde doğallıktan yana iseniz, masif sizin için doğru tercih olabilir.

 • Avantajları Sağlam,dayanıklı,kullanışlı ve doğal bir malzemedir.Masif,çizilse ve eskise bile şık görünümünde bir şey kaybetmez. Dezavantajları Dayanıklı olduğu kadar çizilmelere karşı da hassastır.Ufak aşınma ve çizilmeler zımpara ile yok edilebilir.Yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir.Sürekli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Masif; dayanıklılık, çizilme gibi özellikleri açısından son zamanların malzemelerinden olan corian(akrilik) malzemelerinin gerisinde kalabilir.

MUTFAK TEZGAHI ŞEİTLERİ: ÇİMSTONE TEZGAH

Çimston mutfak tezgahı çeşidi kuvars içeriklidir. Kuvars ,çok sert bir mineraldir bu nedenle çimstone tezgah çizilmelere karşı oldukça dayanklıdır.

 • Avantajları Aşınma ,darbe ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.Leke tutmaz,kolay temizlenir. Parlatma ve cile istemez. Hijyenik ve uzun ömürlü bir malzemedir.
 • Dezavantajları Maliyetlidir.


 • Güzel okuyucularımız yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışalım!
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!