İkinci El Eşyaları Değerlendirin

29 Kasım 2017

Eski eşya

Hepimiz bir hevesle alışveriş yaparız,aldığımız ürünleri keyifle kullanırız. Peki sonra eskidiğinde ya da sıkıldığımızda ne yapacağız?


  • Evde eskiyen her şey atılırsa nasıl değerlendirilecek?
  • Hep yıkımı öğrendik olanı nasıl değerlendirilecek onu öğrenmemiz lazım?
  • Evde dekoratif ya dademir baş malzeme olarak kullandığınız dekorasyon malzemeleri çöpü boylamak zorunda mı?


İnsanların satın alma gücü arttıkça, tüketimi de o oranda arttı. Eskiden sahip olunan eşyalar sınırlı iken, günümüzde hemen hemen herkes kullanacağından çok daha fazla eşyalara sahip. Eskilerin söylediği 'sakla samanı gelir zamanı' atasözü artık geçerliliğini yavaş yavaş kaybediyor. Kullanılmayan eşyaları istiflemek yerine onları farklı alternatifler ile değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. İkinci el eşyalarınızı değerlendirmeniz için işte size öneriler;

1)İkinci el eşyalarınızı satabilirsiniz

Kullanmadığınız elektronik eşya, beyaz eşya, kıyafet, çanta, ayakkabı, mobilyalarınızı nakite çevirerek değerlendirebilme imkanınız mevcut. İkinci el eşya satın alan spotculara belli bir ücret karşılığında beyaz eşya, elektronik eşya ve mobilyalarınızı satabilirsiniz. Ayrıca online alım- satım yapılabilen sitelerde ilanlar açarak da kullanmadığınız eşyalarınızı satabilirsiniz. Ya da ihtiyacınız olan bir ürünü satın almak adına eski ürünlerinizi takas edebilirsiniz.

2)Kullanabileceğiniz eşyalara dönüştebilirsiniz

Biraz hayal gücünüzü kullanarak biraz da internetten araştırma yaparak; kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyacınız olan ürünlere dönüştürebilirsiniz. Bu hem son derece zevkli ve ilginç, hem de faydanıza olabilir. Hem yurt dışında hem de ülkemizde bu işe kendini adamış kişilerin yaptıkları programları, videolarını izlemek; bloglarını okumak size fikirler verebilir. Eski tahta merdivenden kitaplık, eski kaykaylardan çocuklara masa, pet şişelerden avize, piyanodan kitaplık yapmak gibi enteresan şeylerle karşılaşabilirsiniz.

3) İhtiyaç sahiplerine verebilirsiniz

Artık kullanmadığınız eşyalarınız, dolabınızda boşu boşuna yer işgal etmekten başka bir işe yaramayan giysileriniz, ihtiyaç sahiplerinin çok işine yarayabilir. Çevrenizde eski eşyalarınızı verebileceğiniz kimseler yok ise; onları sivil toplum örgütlerine verebilirsiniz. Sivil toplum örgütleri yeni ve kullanılabilir durumda olan eşyaları ihtiyacı olan insanlara ulaştıracaktır.

4) Geri dönüşüme verebilirsiniz

Ne size ne de ihtiyaç sahiplerine faydası olmayacak eski eşyalarınızı geri dönüşüme verebilirsiniz. Hem işgal ettiği yerden kurtulursunuz hem de doğaya katkıda bulunmuş olursunuz

Yorumlarınız bizim için değerli paylaşmayı unutmayın!

Ev dekorasyonu fikirlerimiz günlük sizinle paylaşıyoruz takip etmeyi unutmayın, hepsi blog kısmımızda!
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!