İklimlendirme Ev Tipi Soğutucuların Kullanımı

08 Ağustos 2017

Klimalar günlük hayatımızda çok sık kullandığımız cihazlardan birisidir.

Klimalar günlük hayatımızda çok sık kullandığımız cihazlardan birisidir. Klimaları hem yazın hem de kışın rahatça kullanılabilir. Fakat en çok yaz mevsimlerinde serinlemek için kullanırız. Klimalar bir kez alınıp bir daha alınmadığı için satın alırken çok dikkatli olmalıyız. Klimalarda öncü firmalar samsung, daikin, Mitsubishi ve vestel marka modeller daha popüler olanlarıdır. Eğer yerli marka tercih etmek istersek vestel markasını tercih etmemiz gerekir. Fakat içlerinden en iyisi Daikin, Mitsubishi ve Samsung modelleridir. Bu marka modellerde her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Marka ve modele göre fiyatları değişmektedir.

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte teknolojik aletler olan klimalarda mecburen kendisini yenilemek zorunda kaldı. Klimalarda en teknolojik yenilikler inverter teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinden klimalar içerisinde bulunduğu ortamın durumuna göre klimanın içerisinde bulunan kompresörün hava üfleme durumunu ayarlayabilmektedir. Kısaca duruma göre kendisini otomatik ayarlamaktadır. Klasik tipte klimalar çalıştıkları ortama çalışma süreleri boyunca aynı miktarda hava vererek ortamı ısıtır veya soğutur. Ortam belirli bir sıcaklığa geldiğinde ise klima otomatik olarak kendisini kapatır. Daha sonra ortam ısısı bozulduğunda tekrar klima çalışarak üfleme işlemine devam eder.

İnverter teknoloji klimalarda ise ortamı ısıtmak ve soğutmak istediğinde bunu otomatik olarak ayarlar. Ortamının ısısı istenilen seviyeye geldiğinde klima kendini kapatmak yerine üfleme işlemini azaltarak kapatma işlemini ortadan kaldırır. Klasik klimalar maksimum güç ile çalışırken inverter klimalar maksimum ve minimum arasında bir değerde çalışır. İnverter klimalar çalışma hızını kendisi ayarladığı için diğer klimalara nazaran %30 ile %40 arasında enerji tasarrufu sağlar. İnverter klimalar diğer klimalara nazaran ortam ısısın da ani yükseltme azaltma yapmaz. Bu sayede bizi hava akımından korur.

En yeni klima modelleri içinde Mitsubishi klimaların m serisi modelleri bulunmaktadır. Bu modellerde “i-see sensör ” özelliği sayesinde daha iyi iklimlendirme yapabilir. Daikin klimalarında ise n serisi ATXN25NB7 İNVER KLİMA” BULUNMAKTADIR. Bu klima yumuşak başlama özelliği sayesinde %50 enerji tasarrufu sağlamaktadır. Samsung model klimalarda ise AR24KSFHDWK/SK modeli öne çıkmaktadır. Bu model hızlı soğutma sistemi ile öne çıkmaktadır. Çok sessiz çalışmaktadır. Klima alırken çalışma hızı, gücü ve teknolojisine dikkat etmemiz gerekmektedir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!