İngiliz Stili Ev Dekorasyonu Fikirleri

27 Eylül 2017

ingiliz-tarzi-ev-dekorasyunu-fikirleri

Geçtiğimiz günlerde İskandinav stili ev dekorasyonundan bahsetmiştik. Bugün sizlere başka bir stilden bahsetmek istiyorum

Asalet ve zerafet diyince akla gelen ilk stillerden biri olan İngiliz Stili ev dekorasyonu fikirleri vermek istiyorum bu yazımızda sizlere. Girizgahı uzatmadan hemen konuya geçelim!


“Yiğidi öldür, hakkını yeme” atasözünden yola çıkarak şunu belirtmeliyim öncelikle: Osmanlı İmparatorluğunun 18-19. yüzyıl itibariyle düşüşe geçmesi, Sanayi Devrimi’nin Batı’yı oldukça ilerletmesi vb. sebeplerden ötürü, dünyanın en güçlü devleti haline gelmiştir Büyük Britanya. Hatta büyüklüğünden dolayı “üzerinde güneş batmayan ülke” olarak anılmaya başlamıştır. İşte bu sebeplerden dolayı İngiliz tarzı dediğimiz anda birçoğumuzun aklına asalet gelmektedir. Çünkü soyluluğu hissettiren bir yapısı bulunmaktadır.


İngiliz tarzının en belirgin özelliklerinden biri; çiçek motifidir. Bu motifteki duvar kağıtları ve halılar bu tarzla özdeşleşmiştir. İngiliz tarzında aynı zamanda eski mobilyalar oldukça sık kullanılmaktadır. Yani fazla değişime uğradığı söylenemez.
Bu tarzda duvarlarda tablo kullanmak da oldukça sık rastlanır bir dekoratif materyaldir.

İngiliz stili ev dekorasyonunda kontrast renkler, siyah-beyaz, sıkça kullanılan ahşap ile hoş bir harmoni meydana getirir. Ahşap iskelete sahip bir koltuğun deri ile kaplanması da İngiliz tarzında yerini bulur. Mobilyalarda sıkça kırık beyaz, eskitme yöntemleri de kullanılır. Mobilyaların ayaklarında bile bir estetik vardır bu tarzda.
Artık sarkan avizelere yazılarımızda çok değinmesek de, İngiliz stili ev dekorasyonu fikirleri verirken mutlaka bahsetmek zorundayız. Çünkü bu dekorasyon yukarıda da bahsettiğimiz gibi geçmişin asaletini bünyesinde taşıyor ve masaya yayılan ışığı saçan bu avizeler bu stilde ruh buluyor!İngiliz dekorasyonunda bizde önemli olduğu gibi onlarda da perde sıkça kullanılır. Perdenin rengi, kumaşı oldukça önemlidir. Bütün bu eşyalarda yumuşak, soft renkler, detaylar kullanılır. Keskin, sert detaya çok fazla rastlayamazsınız.

Tek çay kültürü olan ülke biz değiliz. İngiliz çayını birçoğunuz daha önce duymuşsunuzdur. Bu çay keyfi ve muhabbetini yapmak için şömine başında olmak fena olmaz herhalde? İngilizler de bizim gibi düşünmüş olacak ki, dekorasyonlarında sıkça şömine kullanımına rastlanır.

Eveet, bir yazımızın daha sonuna geldik. Başka bir yazımızda sizinle buluşmak dileğiyle, hoşça kalın!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!