IP CCTV Kamera Sistemlerinde Uygun Alt Yapı!

08 Ocak 2018

IP CCTV Kamera Sistemlerinde Uygun Alt Yapı!

Ip Kamera ve CCTV Kamera Sİstemlerinde uygun alt yapı seçimi!

    IP CCTV KAMERA SİSTEMLERİNDE UYGUN ALTYAPIYI SEÇMEK İÇİN ÖNERİ

Güvenlik sistemlerinin kullanımı esnasında yapılacak olan işlemler insan zor gelmektedir. Duvarların delinmesi ve IP CCTV Sistemi için münasip olan alt yapının hazırlanması oldukça meşakkatlidir. Oldukça basit ve ehven olan bilgilerin kullanımı ile yapılacak iş hoşnut olunacak bir projeye dönüşebilir

Uygun Altyapıyı Seçmek için Öneri

İlk yapılacak iş, üst yapının tespitidir. Ancak bu yeterli değildir. Asıl ana unsur alt yapının tüm yönleri ile tetkik edilip düşünülmüş olmasıdır. Proje kapsamında en kaliteli donanımlar kullanılabilir. Kaliteyi asıl artıran da alt yapıdır. Söz gelimi video sinyalinin aktarılmasında oluşan alt yapı zafiyeti, kaliteli sistemin bir işe yaramayacağını gösterir. Kullanılan alt yapıdaki ürünlerin yetersiz olması ile tüm sistem üniteleri ve ekipmanları etkilerin. Kalite düşer. Görüntüde sıkıntılar oluşur. Parazitlenme denilen istenmeyen hal başlar. Videonun aktarımı esnasındaki oluşan gürültü nedeni ile cihazın kayıt altına alma süresinde azalmalar oluşur. Kayıtın kapasitesini arttırmak adına ilave cihaz kullanımı ve dolayısı ile de ilave maddi zarar durumu ortaya çıkar.    

IP Kamera Sistemi için münasip olan alt yapının hazırlanması için en öncelikli dikkat edilecek şey kablo seçimidir. Görüntüyü kaliteli hale getiren ve aktarımını sağlayan alt yapının en dikkat edilmesi gereken ekipmanı, kablodur. Gerek telekomünikasyon gerekse de network uygulamaları kapsamında çok çeşitli Ethernet kabloları kullanılır. Ethernet teknolojisi için bir çok kablo seçeneği vardır.Hangi Tür Kablo Seçilmeli?

UNSHİLDED TWİSTED PAİR (UTP)

IP CCTV Sistemi için münasip olan alt yapı kablo çeşididir. Hem birden çok hat hem de tek kablo kullanımı ile sistemi güzelleştirir. UTB çeşitli kablolar haricindeki kablolar ile koruma sağlanamadığından, bu kablolar dışındaki kablolara nispet ile gürültü ya da parazitten daha az etkilenir. Sıradan kablolar hem parazit yapar hem de gürültüden etkilenir. CAT türündeki tüm kablolar UTP çeşitli kablolar arasında yer alır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!