IP Kamera Çeşitleri Nelerdir?

06 Ekim 2017

IP (Internet Protocol) kameralar, CMOS ya da CCD sensörleri vasıtasıyla ortaya çıkan analog sinyali işleyip sayısal sinyale dönüştürüp network üzerinden yayın yapabilen kamera türüdür.

IP (Internet Protocol) kameralar, CMOS ya da CCD sensörleri vasıtasıyla ortaya çıkan analog sinyali işleyip sayısal sinyale dönüştürüp network üzerinden yayın yapabilen kamera türüdür. Çoğunlukla güvenlik alanında kullanılan bu kameralar, çeşitli işletmelerde kalite, verim ve üretim artışı sağlamak için de kullanılabilmektedir. IP kameralarla sağlanan görüntüler, NVR (Network Video Recorder) veya DVR (Digital Video Recorder) aracılığı ile saklanabileceği gibi özel yazılımlar yardımıyla sabit disklerde de (HDD) depolanabilmektedir.

Kullanımı kolay, düşük maliyetli ve ihtiyaca uygun çözümler üretiyor olmaları IP kameraların insanlar tarafından çokça tercih edilmelerinin başlıca nedenleridir. IP kameralar, kullanım yeri ve amacına göre çeşitlilik gösterirler. Piyasada bulunan IP kamera çeşitleri isimleri şunlardır: Dome, super dome, gece görüşlü, box ve Wi-Fi (kablosuz) IP kameraları.

Dome IP kameralar

Dome kameralar, geniş alanların görüntülenmesinde tercih edilen kamera çeşitlerindendir. Dış faktörlere karşı dayanıklıdırlar. Yüksek çözünürlük ve otomatik zoom seçeneği sunmaktadırlar.


Speed Dome IP kameralar

Güvenlik kamera çeşitleri ve özellikleri bakımından sıkça tercih edilen Speed Dome kameralar, konumlandırıldığı yere göre arzu edilen bölgeyi gösterebilen kameralardır. Kamera açısı dijital bir şekilde kontrol edilebilir.

Gece Görüşlü IP kameralar

Gece görüşlü olanlarında, kamera üzerinde yer alan IR (kızıl ötesi) LED’ler yardımıyla geceleri yüksek çözünürlükte görüntüleme yapmak mümkündür. Dış ortamlarda da kullanılabilirler. Su, toz gibi dış faktörlere karşı dayanıklıdırlar.

Box IP kameralar

Kamera çeşitleri ve kullanım yerleri bakımından Box kameralar, genelde iç mekanlar için üretilmiş olsalar da ihtiyaca yönelik olarak dış ortamlarda da kullanılabilmektedir. Internet üzerinden uzaktan izleme olanağına, e-posta veya FTP üzerinden görüntü gönderebilme, DDNS veya PPPoE desteğine sahiptirler.

Wi-Fi IP kameralar

Kablosuz IP kameralar, çoğunlukla hasta ve bebek takibinde kullanılmak üzere iç mekanlar için tasarlanmış kameralardır. Yüksek çözünürlük ve ses algılama özelliklerine sahiptirler.

İç mekan ve dış mekan güvenlik kamerası kurulumu için fiyat alabilirsiniz. Teklif al

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!