İş Yeriniz Tehlike Altında Olabilir: Nasıl Güvenlik Sağlanır?

05 Mart 2018

İş Yeriniz Tehlike Altında Olabilir: Nasıl Güvenlik Sağlanır?

İş Yeri Ofis ve benzeri çalışma alanlarınızı nasıl koruyabiliriz?

    Güvenlik sistemlerinin en çok kullanıldığı yerlerden olan birisi işyerleridir. İşyerlerinde güvenlik sistemlerini kullanmadaki amaç, işyerini dış etkenlere karşı korumak ve çalışanları takip etmektir. İşyeri hırsızlık, yangın, gaz kaçagı ve sağlık sorunları gibi acil müdahale edilmesi gereken durumlarla karşı karşıya kaldığında gereken yerlere daha hızlı haber verilmesinin yanında çalışanların işe giriş çıkış saatleri, işyerinin açılış ve kapanış saatleri kolaylıkla takip edilip raporlanabilir.

İŞYERLERİNDE EN ÇOK KULLANILAN GÜVENLİKSİSTEMLERİ NELERDİR?

    En çok kullanılan güvenlik sistemlerinin başında kamera sistemleri gelir. Kamera sistemleri amaca en uygun sistemdir. Ancak bunun yanında alarm sistemleri ve yangın ihbar sistemleri de kullanılabilir.

ALARM SİSTEMLERİ NELERDİR, NASIL KULLANILIR?

   Alarm sistemlerinin birçok çeşidi mevcuttur. Bunlar; hırsız erken uyarı sistemi, turnike geçiş sistemleri, yangın erken uyarı sistemi, kartlı geçiş sistemleri, parmak izi kapı kontrol sistemleri, görüntülü kapı telefonları, bekçi tur kontrol sistemleri ve sahte para ve evrak kontrol sistemleridir.

   Alarm sistemlerinin temel parçalarından olan hareket sensörlerine "pır" denir. Sistem kurulu iken bir hareket algılandığında sistem devreye geçer ve kurulan tüm alarmlar çalmaya başlar. Ayrıca belirttiğiniz telefon numaraları arayarak ihbarda bulunur. 

    Alarm sistemleri kullanım şekline göre temel olarak kablolu ve kablosuz bilinir.

KABLOLU VE KABLOSUZ ALARM SİSTEMLERİNDEN HANGİSİ DAHA ÇOK TERCİH EDİLİR?

    Kablolu alarm sistemlerinde hareket dedektörü ve tuş takımı gibi teknik parçalar kablo ile alarm paneline bağlanır. Kablosuz alarm sistemlerinde ise bu bölge daha estetik olduğundan daha çok tercih edilmektedir.

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR?

    Yangın ihbar sistemlerinin, dumanı, gazı ve ısıyı algılayıcı özelliği vardır. Sistem bu tarz bir durumla karşılaştığında itfaiye, ambulans gibi yerlere ihbar verir. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!