Islak Zemin Elektrik Ve Su Tesisatı

07 Ağustos 2017

Islak zemin, evlerde bulunan mutfak, banyo tuvalet gibi su ile sık temasta bulunulan bölgelerin gelen olarak adlandırılmasıdır.


Islak zemin, evlerde bulunan mutfak, banyo tuvalet gibi su ile sık temasta bulunulan bölgelerin gelen olarak adlandırılmasıdır. Bu alanlarda kullanılan su miktarı, diğer alanlardan daha fazla olduğundan adlandırma yapılırken, ıslak zemin adı verilmiştir. Islak zeminlerde kullanılan elektrik ve su tesisatı diğer bölgelere göre çok daha korunaklı ve güvenli olmalıdır. Aksi takdirde yaşanılacak sorunlar, başınızı ağrıtabilir. Peki, ıslak zemin elektrik ve su tesisatı nasıl yapılır, bilmemiz gereken unsurlar nelerdir?

Islak Zemin Elektrik Tesisatı

Islak zeminlerde elektrik tesisatı yapılırken, özellikle mutfaklarda, çok fazla elektrik kullanımı olduğundan, ana elektrik sigortasından kullanıma göre 2 veya 3 sigortayı bu bölüme ayırın. Bu bölümdeki elektrik kullanım miktarı fazla olduğundan, kullanım esnasında 2 veya 3 sigortanın mutfağa ait olması, diğer odalardaki elektriği etkilemez. Ayrıca diğer bir önemli nokta da priz seçimidir. Topraklı prizler, diğer prizlere kıyasla çok daha güvenlidir. Bu sebeple ıslak zeminlerde hem kendiniz hem de aileniz için bu prizleri tercih edin. Mutfakta yaşanabilecek diğer bir kriz ise elektrikli aletlerin çokluğundan kaynaklı priz sıkıntısıdır. Bu problemi yaşamamak için önceden elektrikli aletlerin sayısına ve yerlerine karar verin. Mümkünse bu aletlerin yanına kapaklı, topraklı ve sızdırmaz prizler yaptırın. Bu mümkün değilse bile güvenli yerlerden çekeceğiniz uzatma kabloları ile priz sayısını arttırın.

Islak Zemin Su Tesisatı

Islak zeminlerde kullanılan su tesisatı da, elektrik tesisatları kadar önemlidir. Bu sebeple mutfakta sorun yaşamamak için eğer mümkünse mutfak ve banyo lavabolarınızın altına yer sifonu yaptırın. Bu sayede herhangi bir su birikintisi sorunu ile karşılaşmaktan kurtulursunuz. Ayrıca mutfakta bulunan aletlerin ve eşyaların montajında da kullanılması gereken su sızdırmazlık ve izolasyonu da oldukça önemlidir. Mutfak eviyeniz dolaplarınızın üzerine montajlı ise, burada su ile yapacağınız temas, zamanla dolaplara zarar verebilir ve çürütebilir. Bu sebeple izolasyon konusunda da oldukça titiz davranın.

Islak zemin elektrik ve su tesisatı hakkında bilinmesi gereken önemli detayları yazımızda paylaştık. Sizde bu önerileri dikkate alarak yaşam alanlarınızı daha güvenli ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!