Kablosuz Güvenlik Kameraları Nedir?

27 Aralık 2017

kablosuz kamera nedir

Kablosuz güvenlik kamerası nedir? Ne kadar Maliyeti olur?


  • Kablolu kamera ile kablosuz kamera arasındaki farklar neler?
  • Güvenlik sistemlerinde kablosuz kamera neden tercih edilir?
  • Kablosuz Kamera nedir? Nasıl kurulur?

Kablosuz kamera, kablolu kameralardan farklı olarak içinde barındırdığı verici ile videoyu kablo aracılığı olmadan alıcıya iletir.
Çoğu kablosuz kamerada düşünülenin aksine kablo vardır. Her ne kadar radyo sinyali aracılığı ile videoyu yollasalar da, güç için bir kabloya ihtiyaçları vardır. Bunun yanında, batarya ile çalışan kablosuz kameralar da vardır. Bu tip kameralar “tam kablosuz kamera” olarak adlandırılabilir. Fakat, uzun ömürlü olmayan bataryalar, bu tip kameraların profesyonel kullanımında sorun teşkil etmektedir.

Kablosuz Güvenlik Kameralarının Çalışma Prensibi Nedir?
Peki kablosuz güvenlik kamerası nasıl çalışır? basit bir prensip üzerine çalışırlar. Kamerada, kablosuz bir radyo vericisi vardır. Bu verici, kameradaki videoyu yayar. Yayılan bu sinyal, bir monitör veya kayıt cihazına bağlı olan bir alıcı tarafından yakalanır. Bazı alıcıların içerisinde depolama alanı varken, bazılarının ise bir DVR’a bağlı olmaları gerekir.


Kablosuz Güvenlik Kamera Tipleri?
Analog ve Dijital (IP) olmak üzere iki tipi vardır.
Analog kameralar sabit bir veri dizisi gönderir. Bu veri, kameranın frekans alanında bulunan herhangi bir alıcı tarafından alınabilir. Bu, uygun bir alıcıya sahip birinin bu kameranın verilerini izleyebileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden, analog kameraların güvenliği zayıftır.
Dijital kameraların çalışma sistemi ise biraz daha farklıdır. Herhangi bir müdahaleyi engellemek için bu kameralarda sinyaller döngüler şeklinde iletilir. Bu sayede veriler daha güvenli hale gelir.


Kablosuz Güvenlik Kameralarının Avantajları nelerdir?
Kablosuz güvenlik kamerası kurulumu, kablolu kameralara göre daha kolaydır. Kablo sıkıntısı olmadığı için, boya, badana, duvarda delik açma gibi zahmetli işlere girişilmesine gerek yoktur. Açıkta kesilecek bir kablo olmadığı için, güvenlik zafiyeti de oluşturmazlar.
Kablosuz kamera sistemleri fiyatları, kullanılan kameranın özelliklerine, analog veya IP olmasına, gece görüşünün olup olmamasına gibi bazı özelliklere bağlı olarak değişir.
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!