Kadife Koltuk Temizliği İçin Önemli Hususlar

08 Ağustos 2017

Kadife koltuk temizliği ev temizlik işlemleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken alanların başında gelmektedir.

Kadife koltuk temizliği ev temizlik işlemleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken alanların başında gelmektedir. Zira hassas yüzeyi ile kadife kumaşı yıpranmaya karşı büyük bir direnç sağlayamamaktadır.  Bu yüzden eğer koltuğunuzu profesyonel temizliğe teslim etmeyecekseniz kendi başınıza bu işlemi yapmaya başlamadan önce ip uçlarına sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Hassas yapısı ile kadife kumaşının temizliği bu hassasiyete uygun dokunuşlarla temizlenmelidir. Yani kadife kumaşı bastırarak temizlemeye ve fırça ile temizlenmeye direnç gösteremeyecek kolayca yırtılacaktır.


Ayrıca bu şekilde yapılacak temizlik hem kadife koltuğun yüzeyinin bozulmasına hem de ev temizliği sonrası koltuğunuzun eski diri görünümünü kaybetmesine neden olacaktır. Eğer doğal yöntemlerle kadife koltuğunuzu temizlemek istiyorsanız ve kimyasal yüzey temizleyici deterjanlara güvenmiyorsanız amonyak aradığınız temizleyici olacaktır. Amonyak ile temizliğe başlamadan önce mutlaka eldiven kullanmanız ve amonyak miktarını iyi ayarlamanız belirleyici rol oynayacaktır. Örnekle açıklamak gerekirse ideal temizlik karışımını elde etmek için öncelikli olarak 1 litre suya 100 ml amonyak ekleyerek ideal bir karışım elde edebilirsiniz. Karışımı elde ettikten sonra koltuğun desenine işlemiş bir kir üzerinde mi yoksa genel temizlik amacı ile yapıldığı göz önünde bulundurularak iki farklı temizlik uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.   

Koltuklar nasıl temizlenir? Sorusu kadife koltukların temizliği içinde benzer bir yolun izlenmesi ile cevaplanacaktır. Yani koltuğunuzun içine işlemiş bir kir söz konusu ise mutlaka bir fırça ile ovalamak kolaylık sağlayacaktır. Fakat diğer koltuklarda işe yarayan fırça kadife yüzeyli koltuklarda da işe yarasa da koltuk yüzeyine zarar verebilmektedir.  Bu yüzden mutlaka dikkat edilmesi gereken konu fırçanın sadece koltuk yüzeyinde işlemiş bir leke varsa kullanılma gerekliliğidir. Eğer koltuğunuzda bir leke yoksa amonyak karışımı bez ile uygulamanız daha iyi olacaktır. Ayrıca fırça ile temizlik sırasında olabildiğince yavaş hareket etmeniz koltuğunuzun yüzeyinin bozulmaması için büyük önem taşımaktadır. Bir yüzeye odaklanmadan genel olarak oval hareketleri takip etmeniz bu temizlik için yapacağınız en önemli ayrıntılardandır. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!