Karanlık Odanızı Aydınlık Hale Getirmenin Yolları

19 Haziran 2017

Aydınlık Odalar

Evimi seviyorum fakat odalarımdan bazılarının soluk göründüğünü düşünüyorum. Daha aydınlık odalara nasıl sahip olabilirim?” diyorsanız;buyrun yeni makalemize..


Ufak pencereler,normalden alçak tavanlar,orantısız açılar – bütün bunlar odanızın  arzu ettiğinizden daha karanlık görünmesine sebep olabilir. Ama doğru renkleri seçtiğiniz takdirde odanızdaki aydınlığı artırabilirsiniz.
1) Daha soğuk renkleri tercih edin.
Soğuk renk tonları, odanızın daha geniş ve aydınlık görünmesini sağlayarak duvarları arka plana itmenizi sağlar.Bunun için size öncelikli olarak gri ve mavinin soluk tonlarını kullanmanızı tavsiye edebiliriz.
2)Odanıza gün ışığı katmaya ne dersiniz?
Eğer amacınız odanıza biraz sıcaklık katmaksa, açık terakota veya turuncuları kullanmaktan kesinlikle çekinmeyin.Parlak renkler karanlık olan odanızı aydınlık göstermenize yardımcı olacaktır. Fakat bununla beraber odanızı kahverengi mobilyalarla boğmamaya özen gösterin,aksi halde oda bunaltıcı bir hal alabilir.
3) Tavanı soluk bir renge boyamaktan korkmayın.
Amacınız odayı daha geniş ve ferah göstermekse,tavanda koyu renk tonlarını kullanmanızı kesinlikle önermemekteyiz.Beyaz klasik olsa da güvenli bir seçim olabilir,fakat yeşilden altın rengine kadar aklınıza gelen bütün renklerin soluk tonlarını tercih edebilirsiniz.

4) Odanızın aldığı ışığı yansıtmaya çalışın.
Az da olsa odanızın aldığı ışıktan en iyi şekilde yaralanmaya çalışın.Parlak boyaları seçmek, ışığı odanıza geri yansıtıp daha aydınlık görünmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Pembe tonları bu noktada işinize oldukça yarayabilir.

5) Dekorasyon ayrıntılarda saklıdır.
Sütun baştabanlarını, süpürgelikleri vb. Yerleri daha açık, yansıtan renk tonlarına,hatta duvarlardaki renklerle zarif şekilde kontrast oluşturacak renklere boyamanız oldukça hoş bir görüntu oluşturabilir. Odanızın aydınlığını etkilemeden odanıza şekil katabilir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!