Kimya Nasıl Çalışılır Nelere Dikkat Etmek Gerekir

03 Mart 2018

Kimya Nasıl Çalışılır Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kimya Dersi Bir Yetenekle çalışılmıyor ama bir yolu da var!

Kimya Nasıl Çalışılır Nelere Dikkat Etmek Gerekir

İyi bir lise ve iyi bir üniversite, kimya dersinden başarılı olmayı gerektirir. Yeni üniversite sınav sisteminin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) yapılan son güncellemeler neticesinde kimya dersi de öğrencilerin sınav sorumluluğuna eklenmiştir. Bu sebeple şartlar ne olursa olsun öğrencilerin temel kimya bilgilerine sahip olmaları önemlidir. Bu da doğru bir çalışma programını takip etmekten geçer. Zira kimya dersi pek çok bilgiyi bünyesinde barındırır ve bu bilgilerin doğru kullanımını gerektirir. Aksi takdirde öğrenci, birbiriyle hiçbir bağlantı kuramadığı bir bilgi yığınına sahip olur. O zaman kimya nasıl çalışılır sorusuna en doğru yanıtı bulmaya çalışalım.

  • Kimya dersi pek çok sembolleri bünyesinde barındırır. Pek çok kimya terimi birtakım sembollerle ifade edilir. Bu en basitinden elementler konusunda böyle olup takip eden birçok konuda da aynı durum söz konusudur. Bu sebeple öğrencilerin, sembollere hakim olması kimyada başarı için büyük önem arz etmektedir. Aksi halde sorular yanlış anlaşılacak, çözümü de doğru yapmak mümkün olmayacaktır.Çalışmaları okul ile uygun bir şekilde götürmek gerekir. Kimya nasıl çalışılır sorusuna verilecek önemli yanıtlardan biri budur. Öğrencinin bireysel olarak yaptığı çalışma okulun çok önünde veya gerisinde olmamalıdır. Aksi halde konular arasında kopukluklar meydana gelecektir.    Kimya dersiyle ilgili konu çalışmalarını mutlaka test çözümleriyle pekiştirmek gerekir. Ne kadar çok test çözülürse bilgileri kullanabilme becerisi de o denli güçlü olacaktır. Bilgilerin sorular üzerinde doğru bir şekilde kullanılması becerisi isteyen kimya dersi için bu husus oldukça önemlidir. Farklı soru tarzları görmek lise veya üniversitelere giriş amacıyla gerçekleştirilecek sınavlardaki başarılar için de hayli kritik olacaktır. Her şeyden önce çok test çözmek öğrenciye zaman kullanabilme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.


    • İyi bir özel ders hocasından alınacak özel ders ile de kimya çalışmasını daha verimli hale getirmek mümkün olacaktır. Öğrencinin zorlandığı her konuda yardımını alabileceği, konuları sınav odaklı olarak çalışabileceği bir özel ders hocası kimya nasıl çalışılır sorusuna verilecek tüm cevapların uygulamasında öğrenciye yardımcı olabilecektir. Bu sebeple özel ders takviyesi almak öğrencinin kimya dersinde, arzuladığı başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.    Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!