Kitaplık Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

08 Ağustos 2017

Okuma alışkanlığı çok değerli bir özellik. Kendini devam ettiren, vazgeçilemeyen, ufkunuzu inanılmaz ölçülerde geliştiren çık kıymetli bir tutum.

Okuma alışkanlığı çok değerli bir özellik. Kendini devam ettiren, vazgeçilemeyen, ufkunuzu inanılmaz ölçülerde geliştiren çık kıymetli bir tutum. Dolayısıyla elinizde çok da kitap birikir. Bunları evlerimizde düzenli bir şekilde tutmak için kullandığımız kitaplıklar belli bir düzenliliği bize sağlamalılar. Estetik görünmeliler, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kitapları koruyucu olmalılar. Her yıl biriken kitaplar, kitaplığınız yeterli değilse yeni eklemelere ihtiyaç doğurur.

Kitaplık mı, Vitrin mi, Yoksa Her İkisi de mi?

Her ne kadar kitap kurtları için genel bir uyum ve sağlıklı bir taşıma kapasitesi yeterli olsa da modern çizgilerdeki ergonomik kitaplık modelleri oldukça ilgi çekmektedir. Zaten küçük olan evlerde mobilyalarla kitaplığın uyumlu olmasını istemek pek de yanlış değil. Ancak bu estetik kaygı modern görünümlü fakat taşıma kapasitesi zayıf, kullanılamayacak ürünler almanıza sebep olmamalı. Öncelikle karar verilmeli, amaç kitapların konumlanacağı bir alan edinmek mi yoksa bir takım vazo, resim, biblo gibi süs eşyalarının da konacağı düzenleme mi düşünülüyor. Her ikisi de ayrı ayrı ya da bir arada olabilir.

Sağlıklı Bir Raf Sistemi Çoğu Zaman Yeterlidir

Kitap okuyan kişi için kitaplık temizliği, kitapların nemden, tozdan, yanıcı maddelerden, sıvılardan, kimyasallardan korunması daha önemlidir. Onlar için, açık ve kapalı bölmeleriyle düz ve sağlıklı bir raf sistemi son derece yeterlidir. Yeni geliştirilen anti bakteriyel özel kaplamalar sayesinde kitaplar gerçekten tozdan uzak tutulabilmekteler. Bu alanda kitaplarınızı alfabetik, yazar isimlerine göre ya da alanlarına göre sınıflandırarak yerleştirmeniz yeterli görünüyor. Ancak…

Estetik Beklenti Hiç Yanlış Değil, Üstelik Keyif Verir

Tekrar estetik kaygıya dönersek, kitaplıkları yaratıcı şekilde dizayn etmek, çalışma odasında değil de salon, oturma odası gibi ortamlarda daha önemli olabilir. Kitaplık zaten kendisi estetik ve kullanışlı bir görseldir. Boş salon duvarlarını estetik raflarla doldurmak çok hoş olabilir. Salonda ya da oturma odasında, kısmen günlük kitaplarınızı koyduğunuz gibi ortalıkta dursa dağınıklık olarak görülecek birçok eşyanızı da raflara dizerek güzel bir atmosfer oluşturmanız mümkündür. Modern çizgiler burada devreye girebilir. Mesele evin her noktasında keyif almak değil mi?Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!