Kolay İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri

22 Mart 2018

Kolay İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri

İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri Vaktinizi Boşa Harcamayın!

Kolay İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri

İngilizce eğitimi erken yaşlarda başlar ve eğitim öğretim hayatının sonuna kadar sürer. İyi bir İngilizce eğitimi başarılı bir meslek hayatı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda eğitim öğretim hayatında da iyi bir İngilizce sayesinde pek çok fırsat öğrencinin karşısına çıkar. Bu fırsatları değerlendirebilmek, parlak bir geleceğe sahip olmak için erken yaşlardan itibaren öğrencinin İngilizce öğrenme çalışmalarına ağırlık vermesi önemlidir. Bu noktada, öğrenciler için en büyük sorun İngilizce kelime haznesini geliştirmektir. Çok sayıda öğrenci, kelimelerin anlamlarını kısa süre içerisinde unutmaktan yakınmaktadır. Şüphesiz, İngilizce öğreniminde kelime haznesinin geniş olması son derece önemlidir. O halde kolay İngilizce kelime ezberleme yöntemleri nedir sorusuna cevap bulmak gerekir. Maddeler halinde şu yöntemlere değinmek mümkündür:  • Çeviri Yoluyla Kelime Ezberleme: Bu teknik, İngilizce kelime haznenizi geliştirebileceği gibi, dile olan hakimiyetinizi de arttıracaktır. Bu tekniği şöyle uygulamak mümkündür. Her hafta, belirli bir saat dilimini İngilizce metin çevirisine ayırın. Bu metin veya metinlerde, anlamını bilmediğimiz kelimelerin anlamlarını not alın. Her hafta tekrar eden bu çeviri çalışmalarını neticesinde; bir süre sonra çeşitli kelimelerin anlamlarının artık hafızanıza kalıcı olarak kaydedildiğini göreceksiniz.


  • Yatmadan Önce Kelime Ezberleme Tekniği: Kolay İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arasında en etkili yollardan biri de budur. Uyumadan önce yapılan ezber çalışmaları insan hafızasına çok daha kalıcı olarak kaydedilir. Bu teknikte, haftanın belirli günleri -mümkünse her günü, yatmadan önce en az yarım saatini İngilizce kelime ezberlemeye ayırın. Böylelikle bu kelimelerin anlamları çok daha kolay bir şekilde aklınızda kalacaktır.


  • Hobi Edinme Yöntemi: Bu yöntemde sevdiğiniz herhangi bir aktiviteyle ilgili bol bol okumalar yapın. Bu; spor, sinema, edebiyat veya başka bir şey olabilir. Sevdiğiniz bir konu üzerinde çeşitli İngilizce okumalar yapın. Böylelikle hem merak ettiğiniz bir konuda bilgi edinmiş hem de kelime haznenizi genişletmiş olursunuz.


  • Konuşma Yoluyla Kelime Ezberleme Tekniği: İngilizce kelimeleri akılda tutmanın önemli yollarından biri iletişim kurmaktır. İngilizce iletişim kurduğunuz zaman mutlaka karşınızdaki insandan bilmediğiniz kelimeler de duyacaksınız. Bu kelimelerin anlamların, konuşmayı takip eden süreçte derhal baktığınız zaman bu anlamların aklınızda kalıcı bir yer edindiğini göreceksiniz. Zira bahsi geçen kelimeler işitsel hafızanıza da kazınmış olacaklardır. Kolay İngilizce kelime ezberleme yöntemlerine önemli bir örnek de budur.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!