Konut İçi Tesisat Hakkında

07 Ağustos 2017

Elektrik, dünyada ve şu anki yaşam koşullarımızda kullandığımız en yaygın enerji çeşididir.


Elektrik, dünyada ve şu anki yaşam koşullarımızda kullandığımız en yaygın enerji çeşididir. İşyerlerinde, evlerimizde, sanayilerde hatta artık arabalarda bile kullandığımız enerji, hayatımızın her köşesinde yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da insanlar yeni bir işyeri açarken, ev alırken, yaptırırken veya yenilerken bina ve daire tesisatında kalite ararlar. Konut içi tesisat, kullanılan malzemelerden yapılan işçiliğe kadar birçok önemli detayı gerektiren, titiz çalışılması gereken bir konudur. Aksi takdirde ilerde yaşanacak problemlerde size çok daha fazla masraf çıkartabilirler. Konut içi tesisat hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Bina Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Bina elektrik tesisatı nasıl yapılır?” sorusuna verilecek en doğru cevabı bulmak için, bu işle uğraşan firmalar adeta yarışmaktadır. Binaların elektrik tesisatları aslında ilk olarak elektriktesisatı döşeme aşaması ile başlar. Bu aşamada projeyi çizen, çalışan ve yönlendiren mimarlar, mühendisler ve işi asıl yapacak olan çalışanlar ile en profesyonel ve hatasız şekilde çalışmak gerekir. Bina elektrik tesisatına başlamadan önce, binanın gerekli projeleri ve planları çizilir. Ardından tesisat için gerekli olan malzemeler işe başlamadan alınır ve en son elektrik tesisatının döşeneceği yerler, plana, projeye ve yönetmeliğe uygun olarak yapılır. Tesisatın kurulma aşamasından sonra ise borular duvara sabitlenerek kontroller gerçekleştirilir. Bina elektrik tesisatının en önemli aşamalarından biri olan, iş tesliminde proje sonu kontrol yapmak, kesinlikle atlanmaması gereken bir aşamadır.

Daire Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir?

Daire içinde yapılacak elektrik tesisatlarının 2 farklı kullanım şekli mevcuttur. Bunlar, sıva üstü ve sıva altı olarak adlandırılır. Elektrik tesisatları, günümüzde yaygın olarak güvenlik açısından sıva altı yöntemi ile uygulanır. Bunun yanında ise tesisat yetersiz kaldığında sıva üstü yönteminden de faydalanılır. Daire elektrik tesisatı da, bina elektrik tesisatına benzer yöntemlerle uygulanır. Dairelerin gerekli plan ve projeleri çıkartılır ve gerekli malzeme listesi yine işe başlanmadan temin edilir. Benzer şekilde de yönetmelik çerçevesinde güvenli yollarla dairenin elektrik tesisatına başlanır.

“Bina elektrik tesisatı nasıl yapılır, daire elektrik tesisatı nasıl döşenir?” sorularına cevap bulduğunuz yazımızda, elektrik tesisatı için en önemli faktör güvenli firmalarla çalışmanız gerektiğidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!