Küçük Ev Dekorasyonda Büyüklük Hissi Yaratma!

08 Aralık 2017

kucuk-ev-dekorasyonu

Evinizin büyüklüğü onu şık ve kullanışlı hale getirmek için bir engel değildir. Ufak hamlelerle kendinize hem yer açabilir, hem de dekoratif bir güzellik.

Küçük metrekareli evlerde en büyük problem depolama alanının çok sınırlı olmasıdır. Alanın az olması istenilen eşyaların bulunmaması ve bulunması durumunda da yerleştirilmesi konusunda sorunlara yol açmaktadır. Bu sınırlı imkanlara rağmen eğer seçimlerinizi doğru ve yerinde yaparsanız depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Nasıl mi?

 

Depolamayı Kolaylaştıran Mobilyalar Tercih Edin

 

Mobilya seçerken mutlaka ekstra depolama alanı sağlayan mobilyalar tercih edin. Bazalı yataklar, bazalı koltuklar kullanmak size ekstra alan yaratacaktır. Eşya alırken bu hususa dikkat etmenizi öneririz.

 

 

Ranzalar Hayatınızı Kolaylaştırsın

 

Özellikle iki ve daha fazla çocuklu evlerde ranza kullanmak çok faydalı olacaktır. Tek çocuk olması durumunda bile ranzayı yükseltip çalışma masası olarak ranzanın alt tarafını kullanabilirsiniz. Odanın geri kalan bölümünde ise tavana ulaşacak şekilde bir yüklük dolap kullanırsanız hem çocuğunuzun kıyafetleri hem de kendisine ait pike battaniye ve nevresimler için yer açmış olacaksınız.

 

Katlanabilir, İşlevsel Eşyaları Tercih Edin

 

Eşya alırken atacağımız ilk adım evin ölçülerine hakim olmaktır. Bazen beğendiğimiz eşyaları seçip eve uygun olabileceğini düşünürüz ama eve gelince büyük hayal kırıklıklarına uğrayabiliriz. Alacağımız eşyaların katlanabilir olması çok önemlidir. Örneğin mutfağınızda kullanacağınız masanın katlanır olması yemek esnasında daha fazla kişinin yemek yiyebileceği bir alan sağlarken katlamanız durumunda ise size daha çok hareket alanı sağlayacaktır. Bunun gibi eşya seçiminde daha uygun ve katlanır eşyalar seçerseniz küçük olan evinizi büyük bir ev keyfinde kullanabilirsiniz.

 

Ölü Bölgeleri De Değerlendirin

Normalde çok fazla tavsiye etmesek de, görünüş açısından çok şık durmasa da mecbur kalmanız halinde evinizdeki ölü bölgeleri de eşya yerleştirmek açısından da kullanabilirsiniz. Fakat buralara tabiki çok fazla eşya yine de yerleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Örneğin kapı üstüne tek sıra veya maksimum iki sıra rafla kitaplarınızı ya da küçük eşyalarınızı koyabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!