Küçük Mutfaklarda Oluşturulabilecek Yeme Alanları

28 Haziran 2017

Metrekare anlamında küçük bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Metrekare anlamında küçük bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Bu mutfağınızda yaratıcı mutfak dekorasyonu fikirleriyle rahat bir yeme alanı oluşturamayacağınız anlamına gelmez.  Birçok ev dekorasyonu fikrinde olduğu gibi küçük mutfaklarda da doğru mutfak dekorasyonu ile daha ferah alanlar yaratabilirsiniz.
Mutfak dekorasyonu denince ilk akla gelen mutfak dolaplarını yenilemek olabiliyor. Böyle bir isteğiniz varsa son zamanlarda bir hayli moda olan ada tezgahları önerebiliriz. Hem modern hem işlevsel olan bu ada tezgahlar; ocak eviye ve mutfak masasını tam ortada toplayarak size daha fazla kullanım alanı kazandırabilir.

Alandan daha fazla tasarruf...


Ada tezgah da sığamayacak kadar küçük bir mutfakta ise masanızı duvara monteli bir model olarak seçebilir; ya da açılıp kapanabilen hatta açılıp daha büyük bir masaya dönüşebilen bir masa da seçebilirsiniz. Yeni bir masa edinmeye karar verdiyseniz; mutfağınızda fazla yer kaplamayacak küçük ve kullanışlı birçok model bulabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz sandalyeler de fazla abartılı modeller olmamalıdır. Hatta tabure ve bank seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Böylece masanız çok yer kaplamayıp size daha çok hareket alanı bırakacaktır. 

Küçük mutfak çözümlerinden birisi de yeme alanını kullanılamayan, atıl durumda olan pencere kenarına taşımak olabilir. Sonuçta pencere önünü, dolap koyarak değerlendiremeyeceksiniz bunun yerine burayı yeme alanı olarak değerlendirdiğinizde hem yerden tasarruf etmiş olacaksınız hem de masanız daha aydınlık daha canlı bir görünüme kavuşacaktır. Dışarıdaki manzarayı izleyerek çay veya yemek keyfi yapmak aile bireylerinizin de hoşuna gidecektir.

Yeme alanlarınızda keyifli ve konforlu zaman geçirebilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı da mutfağınızın aydınlatması olacaktır.Doğru aydınlatma için; mutfağınızı tek bir yerden ışıklandırmak yerine tezgah ve dolap üstlerinde spot aydınlatmayı tercih edebilirsiniz ya da yeme içme alanınızın üzerine tekrar özel bir aydınlatma sistemi düşünebilirsiniz .Bu tip aydınlatmalar hem mutfağınızı olduğundan geniş gösterecek hem de mutfağınızın şıklığına şıklık katacaktır.
Unutmayın mutfak dekorasyonu bir bütündür.Dolap kapaklarınızın renginden aydınlatmaya ve duvar renklerine kadar ne kadar uyumlu ve ne kadar açık renkler kullanırsanız o kadar rahat ve geniş görünen bir mutfak elde edersiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!