Kudus Gönül Yolculuğu

19 Eylül 2017

filistin kudus kubettüs sahra

Filistin: Ne aradığınıza bağlı olarak size her şeyi sunabilen topraklar. Tarih, medeniyet, kültür, yaşanmışlık, geçmişin kokusu,

Düşündüğümde bazen  aklıma ilk gelen soru; Filistin sorunu. İsrail, barış süreci ülkeler ve bunların yanındaki kavramlar bizim bu olaya bakış açımızın şekillenmesindeki en temel kavramlar. Herkesin sandığı üzere İsrail ayrı bir devlet, Filistin ayrı bir devlet değil. Bu coğrafyayı İsrail gelişmiş, Filistin geri kalmış ve her gün insanların savaş içinde olduğu bir yer gibi anlatmak olaya hiç hakim olmadığımızın göstergesidir.

Filistin’de şuanda iki devlet aynı topraklarda ve beraber yönetilmekte demek isterdim. Bugün Filistin ile İsrail aynı yeri ifade etmektedir. İsrail medeniyet açısından dünya ülkelerine örnek olan bir ülke olmamasına rağmen şuan itibari ile Filistin’in yöneticileri İsrail’dir. Bunu kimse yadsıyamaz.

Filistin her adımda karşınıza binlerce yıllık tarihi eserleriyle size tarihin yaşanmışlığını hissettiren bir ülkedir. Filistin bugün mermilerin uçtuğu bir yer değil kesinlikle.  Niye diye sorarsanız sadece müslüman mahallerinin ara sokaklarında müslümanların yaşam alanlarında mermilerin İsrail polisleri tarafından sıkıldığı bir ülkedir. İsrail gerçekten hepimize, bütün dünyaya medeniyet dersi vermektedir. Küçücük çocukların attıkları taşlara karşılık Polislerin sıktığı her kurşunda ölen  çocuk için öldüren polise madalya veren bir medeniyet başkentidir.

Her adımda göreceksiniz ki, bunu kendileri de biliyorlar, bir hristiyan veya yahudi ayininde Osmanlı zamanında yöneticilerin atadığı 3 tane şeyhin ehli kitaplara kurşun sıkılmasını bırakın, kimse laf atmasın diye görevlendirdiği bir yönetim vardı. Bugün ise İsraillilerin tek yapabildikleri, tankların içinde altlarına bağladıkları çocuk bezleri ile Filistinlilerin üzerine bomba atmaktır. İsterseniz çocuk bezi konusunu internetten yapıacağınız araştırmalar ile teyit edebilirsiniz.

Bu 3 şeyh niye Ehli kitaplara eşlik ediyor? Bu ümmet biliyor ki kim olursa olsun karşısındakinin değerlerine saygı duydukça onlar da sana saygı duymak zorunda kalacaktır. Müslümanlar biliyor ki inanç kişisel bir meseledir ve Allah dilediğine iman verir..

Yazılarım turistik gezi yazılarından değil, gezip görüp kendime ders çıkardıklarımı, düşünsel yapıma etkilerini sizlerle paylaşıyorum, paylaşmaya devam edeceğim. Takipte kalın:) Yorum olarak düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniriz!!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!