Kumaş Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

09 Ağustos 2017

koltuk

Kumaş koltuklarda doğru koltuk temizliği nasıl olmalı, hangi yöntemler kullanılmalıdır?

Koltuklar evlerimizin en fazla kullanılan eşyaları arasındadır. Bu yüzden ne kadar özen gösterirsek gösterelim yine de çok fazla kir ve toza maruz kalmakta, kötü ve rahatsız edici görüntülere sebebiyet vermektedirler. Dolayısıyla hem kötü görüntünün giderilmesi bakımından hem de daha hijyenik olması  için koltuk temizliği şart olmaktadır. Özellikle çocuk bulunan evlerde koltuklar daha çok kirlenmekte, bir o kadar da çok temizlik gerekmektedir. Yalnızca evler değil; tıpkı evler  gibi ofisler de koltuklardan fazlaca yararlanılan ve koltuk temizliğine ihtiyaç duyulan yerlerdir. Peki kumaş koltuklarda doğru koltuk temizliği nasıl olmalı, hangi yöntemler kullanılmalıdır?

Öncelikle kumaş koltuklarınızı temizlemek için mutlaka belirtilen talimatları okumalı, onlara uygun hareket etmelisiniz. Böylece koltuklarınıza herhangi bir zarar vermeyecek şekilde temizlik yapabilirsiniz.
  • Koltuklarınızın üzerindeki minder ,aksesuar gibi parçaları kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Çıkarılabiliyorsa kılıfları makinede yıkayabilir veya kuru temizlemeye gönderebilirsiniz. Sonrasında elektrikli süpürgenin farklı başlıklarını kullanarak kumaş koltuğunuzun tüm köşelerindeki kırıntı ve tozları da alacak şekilde koltuk yüzeyini süpürebilir, yüksek derecede vakumlayabilirsiniz. Yüzeye yapışmış halde bulunan tüylerden kurtulmak içinse tüy toplayıcıya sahip değilseniz bir koli bandından yararlanabilirsiniz.

  • Daha sonra talimatta belirtilen şekliyle kumaş koltuğunuza temizleyici kullanmalısınız. Kumaşın türüne göre bazı deterjanlar kumaşa zarar verebilir, ağartabilirler. Kullanacağınız temizleyicide dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan biri içerisinde ağartıcı barındırmamasıdır. Böylece rahatlıkla dışarıdan aldığınız kumaş koltuk temizleyicisini kullanabilirsiniz.
  • Kumaş koltuk temizliğinde en fazla tercih edilen yöntemlerden biri de beyaz sabundur. Kalıp sabunu köpürterek havlu veya lifle sildiğiniz kumaş koltuğunuzu sonrasında duru suyla silerek kurumaya bırakmalısınız.
  • Bir diğer yöntem ise hemen hemen her türlü temizlikte kullanılabilen sirkedir. Bekletilmiş sirkeli su ile koltuklarınızı bir bez yardımıyla silerseniz koltuklarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.
  • Kumaş koltuk temizliğinde oldukça etkili yöntemlerden biri de arap sabunu ile karıştırılmış sıcak suyla kumaş koltukların silinmesidir. Daha sonrasında soğuk su ve çamaşır yumuşatıcısıyla üzerinden silerek kumaş koltuklarınızı kurutabilirsiniz.

  • Karbonat birçok alanda olduğu gibi kumaş koltuk temizliğinde de rahatça kullanılabilir. Hem doğal hem de kokuyu giderici bir etkiye sahiptir. Koltuğunuzun üzerine serpiştirdiğiniz karbonatı temiz ılık suya batırılmış bezle ovalayarak silebilirsiniz. Kolay gelsin :)


Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!