Linye Hattı Nedir Ve Nasıl Döşenir?

20 Eylül 2017

Evlerde, işyerlerinde veya şantiyelerde bulunan en önemli hatlardan biri de elektrik tesisatlarıdır.

Evlerde, işyerlerinde veya şantiyelerde bulunan en önemli hatlardan biri de elektrik tesisatlarıdır. Elektrik, uzun yıllardır dünyada en sık kullanılan enerji biçimlerinden biridir. Bu sebeple, yaşadığımız ortamlarda da bu elektrik hatlarının güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Elektrik tesisatı hakkında ne kadar bilgili olunursa, aksi durumlarda müdahale etmek o kadar kolaylaşır. Peki, linye hattı nedir ve nasıl döşenir?

Linye Hattı Nedir?

Linye, dağıtım tablosundan, en son aydınlatma armatürü veya prizlerin bağlı bulunduğu hata kadar olan hatlara verilen isimdir. Sorti ise, elektrik tesisatında, linye hattı ile bağlantı durumuna göre priz veya aydınlatma aracı arasında kalan bağlantı hattına verilen isimdir.

Linye Hattı Nasıl Döşenir?

Linye hattı döşemek için ilk önce hatta, şehir şebekesinden gelen bir hat çekilir ve bağlanır. Bu hattın ilk önce kolon sigortasından geçirilmesi gerekmektedir. Şehir şebekesinden alıp, kolon sigortasından geçirdiğimiz bu hattın elektrik sayacına bağlanması gerekir. Elektrik sayacına bağlanan bu hat, en uzakta bulunan linye hattına iletilir. Linye hattını döşemeden düşünecek olursak, asıl işlevi, şehir şebekesinden alınan elektriğin, kullanılacak priz veya anahtarlara iletilmesi durumudur.

Linye Hattı Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik tesisat bilgilerinde, linye hattının 2 farklı çeşidi vardır. Bunları ışık linyesi ve priz linyesi olarak ayırabiliriz. Oldukça basit olarak tanımlayabileceğimiz bu linye çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz: ışık linyesi adını verdiğimiz diğer bir adı lamba linyesi olan elektrik hattı lambaların bağlı olduğu elektrik hattına verilen isimdir. Priz linyesi ise, prizlerin bağlı olduğu elektrik hattına verilen isimdir.

Linye Hattı İle İlgili Bilinmesi Gereken Bilgiler

Lamba linyesi adını verdiğimiz, lambaların bağlı olduğu elektrik hattı en az 2,5 mm2’lik iletkenle çekilmesi gerekir ve lamba linyesinde en fazla 9 lamba sortisinin yer alması gerekir. Priz linyesi ise, lamba linyesi gibi en az 2,5 mm2’lik iletkenle çekmek gerekir ve priz linyesinde de en fazla 7 priz sortisinin yer alması gerekir.

Elektrik tesisatı nasıl döşenir?” sorusuna cevap bulduğumuz yazımızda linye hattının ne olduğu ve çeşitlerinin neler olduğu hakkındaki bilgilere de ulaşabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!