Mağaza Dekorasyonu İçin Öneriler

08 Ağustos 2017

Mağaza, amacı satmak olan, sadece bu amaç için hazırlanmış mekândır.

Mağaza, amacı satmak olan, sadece bu amaç için hazırlanmış mekândır. Durum bu olunca, bütün özellikleriyle bu amaca hizmet etmelidir. Her şeye rağmen her koşulda satmak düşüncesi, elbette temel ticaret ve ahlak ilkeleriyle sınırlanmaktadır.

Nerede Hareket Orada Bereket

 

Öncelikle mağazanın hedef kitlesi iyi tanınmalı,  empati yaparak hedef kitlenin beklentileri ve davranış şekilleri mağaza dekorasyonunda önemli bilgiler noktası olmalıdır. Unutulmamalıdır ki mağaza dekorasyonunun marka, logo, temel mesaj rengi gibi kalıcı çizgileri korunmakla beraber, sık sık değişikliğe uğrayacağı baştan kabul edilen, vazgeçilemez bir kuraldır. Mağaza sık sık yenilenmelidir. Eşyaların yerleri değiştirilmeli, raflar, sunumlar, vitrinler olabilecek en kısa sürelerde tekrar tekrar yenilenmelidir. Bu yenilenmenin mağazaya katacağı dinamizm mutlaka müşterilere de yansıyacaktır. Mağazada hep bir yenilikle karşılaşan müşteriler belli zaman periyotlarında merakla mağazanıza uğramak isteyeceklerdir. Bu, mağazanın doğal canlılık hareketidir. Nerede hareket orada bereket denir ya işte tam da durum budur.

Mağaza Nasıl Dekore Edilir?

 

En önemli vurgudan sonra mağazada seçilecek olan renk ve ışıklandırma, satılan ürünlerin albenisini mutlaka artırmak yönünde uygulanmalıdır. Müşteri olduğumuzda nasıl rahat, ferah, geniş, aydınlık, güzel diye tanımlayabileceğimiz mekânları tercih ediyorsak, bunu kendi satış mağazamızda da mutlaka görmeli ve uygulamalıyız. Bu konuda profesyonel yardım da alınabilir. Mağaza dekorasyonunda önemli bilgiler bunlarla sınırlı değildir. Pek çok teknik ayrıntı bu dekorasyonun parçasıdır. Sevimliliğini kaybetmeyen güvenlik önlemleri, ödeme noktası olan kasanın doğru ve kullanışlı konumlanması, mağazanın satış dışı günlük kullanım malzemelerinin doğru noktalarda saklı kalması ve bunlarla sınırlı kalmayacak pek çok ayrıntıdan bahsedilebilir. Mağaza dekoratörü kime denir sorusunun yanıtı da bu ayrıntılarda yatmaktadır.

Tabela, Vitrin, Giriş

Teknik olarak ilk önemli ayrıntı dış tabelalardır. Mağazanın dışa dönük ışıklı panoları önemli davet araçlarıdır. Bu panolarla başlayan davet, içeride uyumlu bir şekilde devam etmelidir. Vitrin ve rahat bir giriş kapısı ilk etki noktalarıdır. Birbiriyle uyumlu daha çok açık renkler, mekânı geniş gösterecek bolca ayna, hatta boş duvarları kaplayan boy aynaları, müşteriye ürüne ulaşmakta kolaylık sağlayacak askı sistemleri, katalog birimleri, sunum mankenleri gibi materyallerle satışın gerçekleşmesi çok kolaylaşacaktır.



Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!