Marangoz Ustaları Ne İş Yapar?

25 Haziran 2017

marangoz ustaları

Marangoz ustaları ağacın kesilmesinden yontulmasına yontulan ağaca şekiller verilmesine kadar beden gücü gerektiren bu mesleği yapmaktadırlar. Diğer tüm meslekler de olduğu gibi marangoz ustaları da bazı özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu özellikler ise şekil ve uzay ilişkilerinin iyi kavranması gerektiği, el ve göz koordinasyonun iyi kurulması gerektiği, fiziksel güce sahip olunmasıdır. Hem erkeklerin hem de bayanların marangoz ustası olabilmesi mümkündür. Ancak beden gücüne ihtiyaç duyan bu meslek daha çok erkeklere iş alanı sunmaktadır.

Kamu sektöründe ve özel sektörde geniş bir iş yelpazesine sahip olmaktadır. Ayrıca gerekli sorumlulukların yerine getirilmesi taktirin de marangoz ustası kendi işyerini de açabilme imkânına sahiptir. Marangozculuk mesleği ev eşyalarının yapılması ile birlikte bu ev eşyalarının kurulumunu sağlayıp monte işlemlerini de üstlenmektedir. Bilhassa yaptığı işle adını duyuran marangozculuk sektöründe ki işyerleri kendiişlerin de oldukça iyi paralar kazanabilmektedirler. Kimilerine göre marangozculuğun tanımın da ormancılık ile iç içe bir mesleki alan olması söz konusudur gibi yargılarda da bulunulabilmektedir.

 

 Ahşap işçiliği nedir?

 

            Ahşap işçiliği oymacılık ile tanımlanabilmektedir. Bu bir el sanatı gerektiren hafızayı zorlayan bir alan olmaktadır. Göze hoş gözüken ürünler imal edilmesi el ile göz koordinasyonunun mümkün mertebe ileri olmasından geçmektedir. Kişi düşündüğü modeli ahşaba oyma yoluyla verebilmelidir. Ahşap işçiliği Selçuklulardan günümüze kadar gelmiştir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!