Masa Nasıl Boyanır?

28 Haziran 2017

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez, belki de en işe yarar eşyalarından biri masalardır. Yıllardan beri masa kullanmayan alan yoktur herhalde.

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez, belki de en işe yarar eşyalarından biri masalardır. Yıllardan beri masa kullanmayan alan yoktur herhalde. Özellikle de ev de masa kullanımı için birçok seçenek mevcuttur. Fakat birçok kişi sürekli aynı masayı kullanmak yerine, masanıza yeni bir renk ya da desen vermek daha mantıklı geliyor. Masa boyama ve yeni bir görünüme ulaştırmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. 

Masa Boyamak İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Ev dekorasyonu yapmak için masadan başlayabilirsiniz. Eğer masanızdan sıkılmış ya da farklı bir dekorasyona uygun olmasını istiyorsanız, işe ilk önce boyama yapmak için zaman ayırmak ve malzemeleri eksiksiz tamamlamakla başlayın. Daha sonrasında boyama yapacağınız alanı en az 1 saat önceden havalandırın. Daha sonra, boyaya başlamadan önce, boyayacağınız masanın altına, eski bir örtü ya da kullanmadığınız bir malzeme serin. Daha sonrasında da boyayacağınız masanın üzerindeki pürüzlerin giderilmesi adına tahta ya da ahşap masa ise zımparalanması gerekir.

Masa Nasıl Boyanır

Masa Boyamasına başlamak için daha öncesinde yukarıdaki işlemlerin yapılması gerekir. Yukarıdaki işlemler yapılmadığı taktirde, masanızın yüzeyi pürüzlü ve güzel görünmeyebilir. Bu işlemler bittikten sonra tekrar masanızın üzerini kontrol edip ilk kata başlayabilirsiniz. İlk kat için astar kullanılmalıdır. Astar: Boyanızın daha güzel görünmesini ve üzerine boya yaptıktan sonra, alt kısımda oluşabilecek çirkin yüzeyin kapatılmasını sağlayan ön işlemdir. Astar işlemi mobilya boyamada uygulanması gereken bir işlemdir. Atar işlemi bittikten ve kuruduktan sonra, asıl önemli olan ana işleme başlanır. Boya işlemi sırasında kullanılacak en güzel boya seçim su bazlı olandır. İster mat, ister parlak kullanmak sizin tercihinize bağlı. Boya işlemi yaparken kullanacağınız fırça ve boya inceltme oranını ayarlamak, daha pürüzsüz bir boya yapmanıza yardımcı olacaktır. Boya işlemine başladıktan sonra boya darbeleri aynı hizada olmalı ve Sürekli aynı yerin üzerinden geçilmemeli. Boyama işlemi bittikten sonra son aşama ve oldukça önemli olan vernikleme kısmına geçilir. Vernik seçimi, boya seçimi ile aynı olmalıdır. Yani boyanız su bazlı ise, verdiğinizde öyle olmalıdır. Ayrıca mobilyanızda parlaklık istiyorsanız, vernikten sonra kullanacağınız cila işe yarayacaktır. Bu yazımızda da sizler için dekorasyon fikirleri arasında en iyilerini sunduk. Siz de evinizde bu işlemleri uygulayarak yeni görünümlü bir masa elde edebilirsiniz. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!