Mdf ve Sunta Arasındaki Fark Nelerdir?

27 Haziran 2017

mdf ve sunta

Mobilya alırken mobilyanın modeli,rengi evimizdeki diğer parçalarla uyumu önemli olduğu kadar;yapıldığı malzeme de oldukça önemlidir. Yıllardır bu noktada mdf ile sunta arasında bir kararsızlık oluşmaktadır.Bu yazımızda her iki malzeme hakkında bilgiler sunacağız.

Eskiden mobilyalar sunta ve mdf’nin kaplanması yada boyanmasıyla imal ediliyordu. Tutkal,çivi gibi yöntemler kullanılıyordu. Bu işlemler sonrasında mdf’nin suntaya göre daha dayanıklı olduğunu gözlemledik.

 

Rutubetin kolay oluşabileceği yerlerde ustalar genellikle mdf tercih ederler.

 

Eski mobilyalar ham sunta ve mdf’den yapılırken, yeni mobilyalar suntalam ve mdflam malzemelerinden yapılmaktadır. Bu yeni teknoloji sayesinde daha kolay şekle girebilen malzemeler ortaya çıktığından, daha estetik mobilyalar ortaya çıktı. Sunta talaş parçacıklarından oluşurken, mdf tozdan oluşur. Lam kaplama sonrası suntalam, rutubete daha dayanıklı hale gelmiştir.

 

Suntalam yeni teknolojisi sonrasında daha dayanıklı hale gelmesiyle beraber, fiyat olarak da daha ekonomik bir hale bürünmüştür. Mdflam ise lake boyama tekniğiyle beraber daha estetik, hoş bir görünüm kazanmış, dayanıklı hale gelmiştir.

Mobilyaların fiyatı genel manada belirlidir. Ama bazı yerlerde fiyatlar çok farklı olabilir. Bu durumda fiyatı en çok etkileyen unsur, malzemenin kalınlığıdır. Bu noktada ara geçme ve raflarda 18mm,yan dikmelerde 22mm kalınlık en ideal ve dayanıklı olan kalınlıktır. Bu standarlardaki mobilyalar 2.500 TL’den başlamaktadır. İç aksam, çekmecelerin sistemi, raf sıklığı fiyatı değiştiren unsurlardandır.

Mobilya alırken satıcıdan hangi malzeme türünden alırsanız alın; E1 kalite standartlarına uygun olup olmadığını mutlaka sorun. E1 kalite standartlarına uygun mobilyalar, kanserojen madde içermemekte, insan sağlığına uygun bir şekilde üretilmektedir.

 

Mobilya alacağınız zaman etrafınızdaki kişiler suntayı kötüleyip mdf almanızı söylüyorsanız, yeni teknolojilerden sonra aralarında dayanıklılık olarak büyük bir ayrım kalmadığını belirtmeliyiz. Mobilyaların üzerine su dökülmemesine, dökülse bile hemen kurutmaya özen göstermeyi unutmayın,  çünkü her iki malzemede su sonrası şişme yapabilir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!