MEKÂNLARDA RENK SEÇİMİ

27 Haziran 2017

boya-badana-ustasi-boyaci-tadilat-dekroasyon

Mekana Göre Seçtiğiniz Renklerle Odalar Daha Ferah Özellikle dekorasyon oluşturulurken bir ortamın o dekorasyona uygun olarak ne renk olacağı ya da olması gerektiği çok önemlidir. Mekânlara göre renk uygulaması hem mekânı olduğundan daha ferah göstermekte hem de dekorasyonun bir parçası olarak görsellik oluşturmaktadır.

MEKÂNLARDA RENK SEÇİMİ

Mekana Göre Seçtiğiniz Renklerle Odalar Daha Ferah

Özellikle dekorasyon oluşturulurken bir ortamın o dekorasyona uygun olarak ne renk olacağı ya da olması gerektiği çok önemlidir. Mekânlara göre renk uygulaması hem mekânı olduğundan daha ferah göstermekte hem de dekorasyonun bir parçası olarak görsellik oluşturmaktadır. Duvar boyası renkleri günümüzde çok çeşitlenmiş durumdadır. Eskiden daha sade ve her ortama uyabilecek renkler tercih edilirken günümüzde çeşitlenen boya renkleri ile birlikte bireyler farklı ve canlı renkleri de tercih edebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, hangi boyanın hangi mekana gideceğinin iyi bilinmesi gerektiğidir.

Ciddi Mekânlara Soğuk Renkler

 

Mekânlarda kullanılan renklerin mekâna uyum sağlaması gerektiğine daha önce değinmiştik. Boya renk seçimi yaparken kullanacağınız mekân eğer bir ofis ortamı ya da bir fabrika veya kurumsal bir bina ise kullanacağınız renklerde daha açık renklerde ve soğuk tonlarda olmalıdır. Bir banka binasını pembeye ya da bir ofisi duvar kâğıtlarıyla süslü yeşil bir renge boyamak yanlış olacağı gibi ortamın dekorasyonunu da olumsuz etkileyecektir. Bunların aksine açık griler, fümeler ya da açık tonlardaki soğuk renklerin tercih edilmesi bu tür kurumsal mekanlar açısından daha iyi bir prestij yakalanmasına ve ferah gözükmesine sebep olacaktır.

 

Ev Ortamı Ve Çocuk Odaları

Ev ortamında diğer ortamlarda olduğunuzun aksine istediğiniz renk modelini seçmekte biraz daha özgür olduğunuz söylenebilir. Ancak burada da enerjinizi düzgün etkileyecek ve içinizi karartmayacak boyalar kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Çocuk odalarında ise çocuklarınızın istediği doğrultusunda tozpembeler ya da açık maviler kullanabileceğiniz gibi bej renklerini ve açık tonlarını tercih etmeniz, çocuğunuzun huzurlu büyümesinde katkı sağlayacaktır.

Mekân renklerinin bireylerin psikolojik durumları üzerinde etkileri olduğunu düşünürsek eğer, salon ya da mutfak gibi mekânlarınızda ise mobilyalarınız ile uyumlu, çok koyuya kaçmayacak şekilde renkler tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Bunların dışında mekânlardaki renk seçimleri ise tamamen zevkiniz ve mantığınız doğrultusunda hareket etmekte fayda vardır.  Boya renkleri çok çeşitli ve farklı tonlarda olduğu için herkesin kafasının karışması son derece normaldir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken mekânın ciddiyetine ve ne amaçlı kullanılacağına dikkat edilerek seçim yapılması gerektiğidir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!