Mutfak Aydınlatmasını Doğru Yapmak İçin 5 Öneri

07 Şubat 2018

Dekorasyon önerileri oluştururken mekanların bu fikirlerden en iyi şekilde yararlanmasına dikkat edilmektedir.

Dekorasyon önerileri oluştururken mekanların bu fikirlerden en iyi şekilde yararlanmasına dikkat edilmektedir.  Dekorasyon fikirleri üretmek elbette ki en zevkli ve en eğlenceli yollardan biridir. Hem bireyler için hem de bu konuda uzman kişiler için mekanlar dekore edilirken tabi ki kendi zevklerini ve isteklerini ön planda tutmak en birinci kuraldır. Ancak bunun dışında mekan fikirleri oluşturulurken mekanların büyüklüğüne ve en iyi şekilde nasıl dekore edilebileceğine dikkat edilmelidir. Mutfak dekorasyonunda da aynı konular geçerlidir. Mutfaklar dekore edilirken, kadınların en çok vakit geçirdikleri yerler olduğu için aydınlatmasının da en iyi şekilde ve doğru yapılması gerekmektedir. (Mutfak Tezgahı Çeşitleri içinde yazımıza bakabilirsiniz)

Dolap Renkleri Ve Kullanılan Işık Arasında Zıtlık Olmalı

Mutfak dolaplarını eğer koyu renklerde tercih ettiyseniz bu alanda kullanılan ışıkları da daha sarı ve sönük kullanmanız, alanın olduğundan daha karanlık gözükmesine ve kasvetli durmasına neden olacaktır. Eğer koyu dolaplar kullanıyorsanız açık renkli aydınlatmalar kullanmakta yarar vardır. Bunun yanında açık renk dolap kullanıyorsanız biraz daha sarı alt tonlu aydınlatma kullanabilirsiniz ancak çok sönük renklere kaçmamanız tavsiye edilir.

Çok Aydınlatma Her Zaman Daha Kullanışlı

Mutfaklar genellikle geniş alanlar olduğu ve bu alanlarda kadınlar çok vakit geçirdiği için tek bir aydınlatma kullanmak yeterli gelmemektedir. Bunun yerine spot lambalar,şarkılar ve farklı aydınlatmalar kullanarak mutfağı daha aydınlık hale getirmek kullanış açısından da daha iyi olacaktır.

Büyük Avizeler Yerine Daha Küçüklerini Tercih Edin

Mutfak dekorasyonu önerilerinde genellikle küçük aydınlatmaların kullanılması daha yararlıdır. Mutfaklar salonlar ya da diğer alanlar gibi geniş ve büyük alanlar olmadıkları için büyük avizeler kullanmak hem alanı daha dar gösterir hem de ışığın tek bir yerde toplanmasına neden olur.

Yemek Masanızın Üzerini Aydınlatın

Mutfaklarda genellikle yeriniz büyükse ve yemek masanızı bu alanda kullanacaksanız, aydınlatmayı sarkıtlarla masa üzerine yapmanız hem ortamı ve masayı daha iyi aydınlatmakta hem de hoş bir görüntü çizilmesine yardımcı olmaktadır.

Düşük Enerjili Aydınlatmalar Kullanın

Mutfakları dekore ederken atlanan en büyük konulardan birisi aydınlatmaların düşük enerji tasarruflu ve ledli olmalarına özen gösterilmemesidir. Mutfaklarda daha çok aydınlatma ve ışık kullanılmasını tavsiye ederken bu tür önerilerin üzerinde durulmamaktadır. Bu alanlarda daha düşük enerjili lambaların kullanılması hem bütçeye katkı sağlamakta hem de geri dönüşüm açısından doğaya destek sağlamaktadır.
 (Mutfak Tezgahı Çeşitleri içinde yazımıza bakabilirsiniz)Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!