MUTFAK DUVARLARI NASIL OLMALI?

27 Temmuz 2017

duvar

Mutfak duvarları için en kullanışlı malzeme fayans mıdır? Yalnızca belli yerlerde fayans kullanılabilir mi?

Mutfak, özellikle kadınlar için evin en gözde alanıdır. Elbette yalnızca kadınların değil; yemek yapmayı seven, mutfakta vakit geçirmekten hoşlanan kişiler için burası günün büyük çoğunluğunun geçirildiği yerdir. Dolayısıyla eksikleri, hataları, ihmal edilen noktaları da en iyi bilen onlardır. Bu yüzden mutfaklarının ihtiyaç ve zevklerine uygun dekore edilmesini isterler. Zaman zaman bu ihtiyaçlara yönelik birtakım soru işaretleri oluşabilir, destek almak gerekebilir. Bu sorulardan biri ise mutfak duvarlarının nasıl olması gerektiği, en kullanışlı malzemenin her zaman fayans olup olmadığıdır.

Mutfaklar buhar, ısı ve suyu oldukça yüksek oranda barındırmaları ve tehlike içermeleri nedeniyle, yapım aşamasında diğer odalardan farklı olarak ayrıca özen gösterilen ve farklı seçimlerle desteklenen yerlerdir. Fayanslar ise çok uzun yıllardır çoğu ev sahibince tercih edilen ve sağlıklı bir döşeme yöntemi olarak görülen malzemelerdir. Hem suya dayanıklı, neme karşı oldukça elverişli hem de temizlenilmesi kolaydır.
Oysa en büyük yanılgı, mutfakta kullanılması gerekenin yalnızca fayans olması gerektiği düşüncesidir. Mermer, seramik, tuğla, alçı boya, duvar kağıdı gibi pek çok farklı seçeneğin de olduğu göz ardı edilmemelidir. Artık ısı ve suya dayanıklı olarak imal edilen bu malzemelerle istediğiniz dekorasyona ulaşmak için kendinize kolaylık sağlayabilir, maliyeti düşürebilirsiniz.

Alçı sıva veya duvar kağıdı kullanarak hoş bir görüntü oluşturabilir, maliyet açısından da yükünüzü hafifletebilirsiniz. Antibakteriyel ve temizlenebilir özellik taşıyan vinil duvar kağıtları yırtılmaz, neme dayanıklıdır ve leke tutmazlar.  Ayrıca değiştirebilirliği bakımından da  duvar kağıtları daha elverişlidir. Dilediğiniz zaman yenilik yapabilirsiniz. Bunun dışında, daha az maliyetli olarak, içine katacağınız renk ile mutfağınızı alçı sıvayla sıvayarak aynı zamanda boyama işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.
Mozaik taşlar ise mutfak duvarlarınız için bir diğer seçenektir. Mutfak dolaplarınızla, eşyalarınızla veya duvarlarınızla uyumlu renklerde seçeceğiniz mozaik taşlarla da dekorasyonunuzu renklendirebilir, hoş bir hava katabilirsiniz. Ayrıca bütün duvarlarınızda kullanmak yerine dekor amaçlı veya tezgah ile mutfak dolapları arasındaki duvara uygulayabilirsiniz.

Yine alışılmış bir yöntem olarak fayanslar, mutfak duvarlarınız için oldukça kullanışlı malzemelerdir. Uzun ömürlü, nem ve suya dayanıklıdırlar. Bunun yanında tuğla da dekoratif olarak mutfaklarınızda kullanabileceğiniz kaplamalar arasındadır. Farklı ve estetik bir görüntü yakalamanızda oldukça başarılı ürünlerdir.