Mutfaklarınızda Düzenli Bir Kileri Nasıl Oluşturursunuz

08 Ağustos 2017

Mutfak kileri tasarımları, Mutfak kileri modelleri, düzenli bir kilerin önemi konularında bilgi alabileceğiniz yazımız.. Buyrun okuyalım :)

Mutfaklarımızın Yükünü Hafifleten Dolaplar: Kiler

Kilerler mutfak dolaplarından farklı olarak gıdalarınızın saklanmasına yardımcı olan alanlardır. Bazı evlerde kiler için ayrılmış küçük alanlar bulunurken bazen de kendi kilerinizi inşa edebilirsiniz. Kiler konserve, bakliyat, salça, turşu, reçel, kurutulmuş gıdalar, baharatlar, şıralar, soslar, içecekler vb. gıdaların saklandığı özel bölümlerdir. Mutfak kileri tasarımları fonksiyonel dolaplar kullanılarak hem düzenli hem de geniş depolama alanı sunacak şekilde hazırlanmalıdır.

Düzenli bir kilere sahip olabilmek için öncelikle kiler dolaplarının iç dizaynının geniş depolama sunmasını sağlamalısınız. Çekmeceler, raylı sistemli bölmeler, şişeler için özel bölmeler ve fonksiyonel rafların çok sayıda olduğu gömülü dolaplar büyük depolama alanı sağlayacaktır. Bu depolama alanlarını oluşturan dolap iç mekanizmaları hareketli olabilmelidir. Böylece kavanozların boyuna göre rafların yerlerinde değişiklik yapılabilir. Bunun yanı sıra dolapların serin ve nem barındırmayan ortamlarda bulunması gereklidir. Mutfak kileri modelleri genellikle ahşap dolaplardan ve tel raflardan oluşturulmaktadır. Birbirinden farklı modeller arasından kendi kilerinizin ölçülerine göre seçim yapmanız kullanım açısından daha faydalı olacaktır.Gıdaların Saklanma ve Depolanma Biçimi Kilerin Düzeni İçin Önemli

Düzenli bir kiler için gıdaların doğru şekillerde saklanması gereklidir. Cam kavanozlar, plastik saklama kapları, pamuklu torbalar, sepetler, kutular vb. ürünler kullanarak gıdaların hem düzenli hem de temiz şekilde muhafazası sağlanmış olur. Saklama kaplarının ağızları sıkı sıkı kapatılmalıdır. İstenirse raflara bezler serilerek nem dengesinin korunması da sağlanabilir. Saklanacak benzer gıdaların aynı rafta yer alması daha kolay bulmanıza yardımcı olacaktır. Mesela baharatlar bir rafta baklagiller bir rafta muhafaza edilmelidir. Mutfak kileri düzenlemeleri sırasında sık ve çabuk tüketilecek malzemelerin kolay erişilecek şekilde yerleştirilmesi işinizi kolaylaştıracak ve kilerin dağılmasını engelleyecektir.

Kilerler Belirli Aralıklarla Temizlenmeli ve Havalandırılmalı

Kilerler zamanla kirlenebilir veya karışıklıklar olabilir. Bu nedenle en az 6 ayda bir temizlenmesi ve düzenlenmesi gerekir. Kilerlerin temizlenmesi gıdaların bozulmalarını ve çürümelerini takip etmenizi sağlar. Böylece güve veya böcek oluşumunun önüne geçirilerek gıdaların güvenli ve temiz bir biçimde muhafaza edilmesi sağlanır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!