Nakliyat Sigortasına Dair Bilmeniz Gerekenler

08 Ağustos 2017

Günümüz ev fiyatları göz önüne alındığında ev sahibi olmak kolay bir durum değil.

Çoğumuz günlük hayatımızda en az bir kez ev taşımıştır. Günümüz ev fiyatları göz önüne alındığında ev sahibi olmak kolay bir durum değil. Kiracı olarak geçirilen süreçte bir ya da daha fazla kez nakliyat firmaları ile iletişime geçmişizdir. Nakliyat yapılırken akla gelen sorulardan bir tanesi eşyaların nakliye esnasında zarar görmesi durumunda ne yapılacağı. Bu aşamada nakliye öncesinde yapılacak “nakliyat sigortası var mı?” sorusu akıllara geliyor. Peki nakliyat sigortası nedir?

İşin aslına bakılırsa evden eve taşımalar için düzenlenmiş özel bir nakliyat sigortası yok. Bu tip taşımalarda kullanılan 2 çeşit sigorta var. Bunlar Mali Mesuliyet Sigortası ve Emtia Taşımacılık Sigortası. Mali Mesuliyet Sigortası genel anlamda nakliyat yapan kişi ya da firmayı korur. Taşıma esnasında oluşacak yangın ve kaza gibi durumlarda nakliyatçıyı koruma altına alan bir sigortadır. Bu anlamda bakıldığında Mali Mesuliyet Sigortası, taşıma esnasında taşınan mallara gelecek zararları sigorta altına alır ve olası bir zarara karşı tazmin hakkı doğar. Nakliyatçı adına düzenlenen bu poliçe ile oluşacak tazminat da nakliyatçıya ödenir.

Ancak şuna dikkat çekmek gerekir ki evden eve taşıma esnasında nakliyatçıdan kaynaklı bir hasar meydana gelirse bu sigortanın herhangi bir geçerliliği olmaz. Kısacası bu poliçe, nakliyatçıdan kaynaklı hasarları koruma altına almıyor.

Emtia Taşıma Sigortası ise evden eve taşıma esnasında trafik kazası vb durumlarla eşyalara gelecek zararlara karşı mal sahibini koruma altına alıyor, ancak bu poliçe de nakliyatçıdan kaynaklı hasarları koruma altına almıyor. Taşınan eşyalar sürekli olarak ikinci el sayıldığı için, taşımadan önce eksper çağırarak eşyaların değeri belirlenmelidir. Eksper çağırma masraflı bir iş olduğu için genellikle bu durum dikkate alınmıyor. Masrafı karşılayarak eksper çağırmak isteseniz bile sigorta şirketleri bu işe sıcak bakmaz.

Buraya kadar yazılanlardan anlaşılacağı üzere evden eve taşımacılık sigortası müşteriyi ikna etmek için kullanılan bir teknikten öteye gidemiyor. Peki eşyalarımızı nakliyatçı zararlarına karşı tazmin eden hukuki bir zemin yok mu?

Eşyalarımızı nakliyatçı zararlarına karşı koruyacak en önemli hukuki zemin Evden eve nakliyat sözleşmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus “Nakliyatçıların kendi hazırladığı sözleşmelerin sizi hukuki olarak hiçbir şekilde korumadığıdır.” Nakliyatçıların kendi hazırladıkları sözleşmeler daha çok nakliyat firması lehine oluyor ve çoğu durumda nakliyatçıyı size karşı koruyan bir sözleşme özelliği kazanıyor.

Eşyalarınızı nakliyatçıdan gelecek zararlara karşı korumak için sözleşmeyi nakliyat firması ile beraber hazırlamalı ve sözleşmeye koyulacak maddelerin sizinle ilgili olan kısımlarını siz belirlemelisiniz.  Bu şekilde eşyalarınıza bir zarar gelmesi durumunda bu sözleşme ile birlikte Tüketici Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

 Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!