Nasıl Boya Seçilir? İşte Püf Noktalar!

25 Haziran 2017

nasıl boya seçilir

Ofiste veya evde dekorasyonu harika kılan şey, renklerdir. Bu nedenle boya seçerken çok titiz davranılması gerekir. Renklerin insan üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkileri düşünüldüğünde, boya seçimi daha da önemli bir hale geliyor. İç mimari kurallardan yardım alarak nasıl boya seçileceğini açıklıyoruz.

İşte püf noktalar

1.       Öncelikle herhangi bir aksesuarda, bir kıyafette veya dekorda çok beğendiğiniz rengi seçmelisiniz. Dikkatinizi çeken ve sizi etkileyen rengin doğru renk olduğunu anlamanız içinde küçük adımlarla boyama işlemine geçmeniz gerekecek. Bu nedenle beğendiğiniz rengi öncelikle evinizin veya ofisinizin küçük  bir odasına uygulayın ve nasıl durduğunu gözlemleyin. Eğer ilk gördüğünüz andaki duyguları sizde yaşatıyorsa, doğru rengi buldunuz demektir. Evinizin veya ofisinizin diğer odalarına da uygulamaya başlayabilirsiniz.

2.       Boya seçiminde dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise, boya yapılacak odayla ilgili ne hissetmek istediğinizle alakalıdır. Mesela yatak odasını boyamayı düşünüyorsanız, kendinize “Yatak odama girdiğim zaman ne hissetmek istiyorum?” diye sorun. Bu romantik bir yatak odası olabilir, ya da daha sakin ve dinlendirici duygular uyandıracak bir yatak odası olabilir. Romantizm için kırmızı, dinlendirici bir oda içinse yeşil ve mavi tonları idealdir.

3.       Boyanın çok daha stil durmasına yarayacak dekoratif boyama usullerini kullanarak, boya yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede, klasik bir boya badana işinden çok daha dekoratif estetiklik sunacak bir badana çalışmasını sonuçlandırmış olacaksınız. Mesela donuklaştırma, eski elbiseyle karışık boyama yapma veya sünger boyama gibi… Bunların hepsi daha dekoratif bir duvar örneğinin ortaya çıkmasını sağlayacak.

4.       Boya seçiminde dikkat edilecek bir diğer husus ise, boya örneklerini incelerken ki ışık etkisidir. Boya örnekleri doğru ışık açısında size sunulur ve renkler olduğundan daha iyi gözükebilir. Güneş ışığı alan boyalar da en iyi rengi yansıtır. Ancak evinizin güneş ışığı görmemesi veya ışığın yetersiz olması, örnekteki boya renginin evinizde tutmamasına sebep olabilir.

5.       Aynı tondaki renkleri bir odanın farklı duvarlarında kullanırsanız, daha modern bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Tabi bunu yaparken çok parlak renkler yerine, mat renkleri tercih etmek gerekiyor. Duvarlardaki renklerin birbirine uyumluluğu kadar da, dekorasyonun da renklere uyumu önemlidir.

Doğru renk seçimi yaparak, evlerinizi veya ofislerinizi daha modern bir hale getirin. Tarzınızı yansıtın. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!