Nevresim Yıkarken Dikkat Edilecek Unsurlar

22 Eylül 2017

nevresim yıkarken dikkat edilecekler

Kısaca nevresim takımı’ nı özetlemek gerekirse, yatak odaları için tasarlanan ev tekstil ürünlerinden biridir.

 Ev Dekorasyonu‘ larının olmazsa olmazı nevresim, çarşaf ve yastık kılıfları olmak üzere 3 parçadan oluşur. Bir çok kalitede nevresim takım mevcuttur. Kaliteyi belirleyen en önemli etken ürünün muhteviyatı, dokuma sıklığı ve içinde kullanılan boyadır.

Şöyle bir katalog ya da ürünlere baktığımız zaman nevresim çeşitleri kafamızı karıştırmaya yetecek kadar hayli fazla.  Bunları kısaca ele alalım;

Creton Nevresim Takımı Nedir?

Creton Nevresim takımları, dokuma sıklığı santimetrekare başına 42 tel ile 47 tel olan ürün grubudur. Aynı zamanda Creton nevresim grubu fiyat olarak da en ucuz olan çeşittir.

Ranforce Nevresim Takımı Nedir?

Ranforce Nevresimler, dokuma sıklığı santimetrekare başına 52 ile 62 tel olan nevresim grubudur. Aynı zamanda Ranforce Nevresim Grubu piyasada en çok bulunan ve standart olarak tabir ettiğimiz takım grubudur.

Percale Nevresim Takımı Nedir?

Kelime anlamı sık dokunmuş olan percale, santimetrekare başına 70-80 tel arası dokumaya sahip olan Nevresim takımı grubudur. Orta kalite olarak da adlandırabiliriz. Fazla rağbet görmediği için firmalarca pek üretimi de tercih edilmiyor. Çünkü ne saten kadar kaliteli nede Ranforce kadar uygun fiyatlı. Ayrıca ürün maliyeti saten kadar tuzludur.

Saten Nevresim Takımları,

Literatüre Fransızca’ dan giren Saten kelimesi, satin’ den gelmektedir. Kelime olarak parlak ve sık dokunmuş anlamına eş değerdir. Saten nevresimlerin dokuma sıklığı santimetrekare başına 80 ilmikten fazladır. Fakat Saten Nevresimlerde aralarında ikiye ayrılıyor. Polyester ve Pamuk olarak. Kaygan olan kumaşlar polyester satendir. Fakat her polyester satende terletiyor diye bir kural yok. Bu kriter tamamen polyesterin kalitesine bağlı.

Pamuk saten nevresim takımları, kesinlikle terletmez, ipeksi bir dokuya sahiptir. Sağlık açısından da en çok önerilen nevresim takımıdır.

Son zamanların En Çok Tercih Edileni Dört Mevsim Nevresim Takımı,

İsminden de anladığınız yeni nesil nevresim modelleri ev dekorasyonu‘ nda en çok tercih edilen türdür, çok fonksiyonlu bir üründür. Her Mevsim Set, Dört Mevsim Set, Complate Set gibi isimlerle piyasada satılıyorlar. İçeriğinde ise Yastık kılıfı, çarsaş ve kapitoneli nevresim bulunur. Kapitone kısmı genellikle halkımızca yatak örtüsü olarak da kullanılıyor.

Gelelim Nevresim Kullanmanın Püf Noktalarına;

Üretimi kumaştan olduğu için kıyafetlerimiz için geçerli olan her kriter nevresim takımlarımız içinde geçerlidir. Yani boyası atabilir, çekebilir, yıpranabilir. Bu nedenle nevresim takımlarınızı yıkarken 40 derecenin üzerinde yıkamama ya özen göstermelisiniz. Yıkama işleminde mümkünse tek olarak makineye atmalısınız. Kesinlikle beyazlar ile karıştırılmamalıdır. Koyu renk ile açık renk nevresimi aynı anda makinaya attığınızda koyu olanın açık olanı boyama ihtimali çok yüksektir.

Yeni almış olduğunuz nevresim takımını mutlaka yıkayın, ondan sonra kullanın. Bu hem sağlık açısından öneriliyor, hemde kumaşın yumuşamasını sağlarsınız.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!