Ofis Dekorasyonunda En Çok Hangi Renkler Kullanılmalı

08 Ağustos 2017

Ofislerde kullanılan renklerin üzerimizdeki etkisi göz ardı edilemez.

Ofislerde kullanılan renklerin üzerimizdeki etkisi göz ardı edilemez. Kırmızı gerilim yükler, kahverengi samimi bir hava verir, yeşil güven verir dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır, siyah konsantrasyonu artırır, mavi yine huzur veren bir başka renktir, beyaz saflığın en popüler simgesidir… Bu genel kanılar doğruya yakındır. Ofis dizaynı için başlangıç noktamız, ofisimizde yapmış olduğumuz işin niteliği ve bu işin bizden istediği psikolojik tutum ve performansın tespit edilmesi olmalıdır. Ofiste yüksek tempo mu isteniyor? Ofis bir imaj noktası mı? Ofiste yapılan işin hedef kitlesi var mı, kimler? Bu hedef kitlesinin beklentileri ne? Bu ve benzer sorulara verilecek olan yanıtlar, ofisimizde nasıl bir atmosfer üretmek istediğimizi bize söyleyecektir.

Doğru Gözlem Doğru Sonuca Yol Açar

Ofis dekorasyonu ortak özelliklerini bir arada gözlemlemek, kendi ofisinizi de yorumlamanıza yardımcı olacaktır. Işık, renk ve modern tasarımlı mobilyalar... Beyazın ofis renkleri içinde sıkça tercih edildiği gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra canlı renkler dinamizmi simgeliyor ve pek çok ofiste tereddütsüz tercih ediliyorlar. Elbette her ofis canlı renkleri kaldırmayabilir. Bu durumda iyi bir ışıklandırmaya sarılmak ve biraz doğal olmakta fayda vardır. Bakımı kolay canlı bitkilerin ofise doğallık katması çok önemli bir artı olacaktır.

Renkler Renkler Renkler…

Renk, satın alma eğilimini belirleyen önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden logo, ürün rengi, ambalaj renkleri, reklamlar ve mağazada kullanılan renklerin üzerinde daha özenli ve kapsamlı çalışılmalıdır. Bilinçaltımızda renklerin önemli rol oynadığını söylemek pek çok bilimsel veriyle ispatlanmış durumdadır. Yaptığımız işin niteliği ve hedefleri, her aşamada her ayrıntıyı belirlemelidir.

Renk bir mesajdır. Neredeyse mesajların en belirgin olanlarındandır. Çoğu kez kelimelerden bile güçlüdür. Bir kadına vereceğiniz gülün rengi önemli bir mesaj olabilir. Bir devlet yöneticisinin terör eylemini kınarken üzerindeki haki renkli kıyafet, net bir mesaj olabilir. Günlük yaşamın her noktasında etkin olan renklerin, sert rekabet koşulları altında mücadele eden ofisimizin yardımcısı ya da köstekleyeni olacağı kesindir. Bu yüzden çok dikkat etmeli ve kendi doğru ofis renklerimizi mutlaka bulmalıyız.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!