Ofis Güvenliğini Sağlayabilmek için Kamera Yeterli mi?

13 Aralık 2017

ofis kameraları

Ofisinizde kamera var,peki yeterli mi sizce?

Ofis Güvenliğini Sağlayabilmek için Kamera Yeterli mi?

Güvenlik kamerası sistemleri, bugün hemen hemen hayatın her noktasında kullanılmaktadır. Hırsızlar ve diğer kötü niyetli insanlar için güvenlik kameralarının caydırıcı özellikleri bulunmaktadır.
Peki, sadece güvenlik kamerası ofis güvenliğini sağlamak için yeterli midir? Ofis güvenliğini sağlamak için başka neler yapılabilir? Tam manasıyla ofis ve işyeri güvenliği nasıl sağlanır?
Ofis güvenliği için kameralar yeterli mi?

Güvenlik kameralarının caydırıcı özelliği kesinlikle bulunmaktadır. Güvenlik kameraları, ofis ve işyerlerinde hırsızlığı önlemenin yolları arasında yer almaktadır. Ancak, kameralar tek başına ofis güvenliğini sağlamada yetersizdir. Başka güvenlik açıklarının bulunduğu bir ofiste, güvenlik kamerasının bulunması bir mana ifade etmeyecektir.

Ofis için alarm sistemleri
Güvenlik kameralarının haricinde, birçok ofis, işyeri, banka vb., diğer binalarda alarm sistemleri de çok tercih edilen güvenlik sistemleri arasında yer almaktadır. Çalışma saatleri dışında ofise sızmak isteyen kişilere karşı alarm sistemleri devreye girebilir. Alarmın çalması ile hırsızlar panikleyip olay yerinden kaçabilirler. Ayrıca, ofis alarmının yakınlardaki bir polis karakoluna bağlı olması, alarmın çalması esnasında güvenlik güçlerinin de olay yerine intikal etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, ekstra güvenlik olarak, hırsızlık olayını doğrudan polise haber verecek olan alarm butonları, personelin rahatlıkla ulaşabileceği yerlere konulabilir.
Ofis binasının aydınlatmasının arttırılması
Hırsızlık gibi vakaların çoğu genellikle hava karardıktan sonra meydana gelir. Havanın karanlığından istifade eden hırsızlar, kendilerini saklayarak binalara girebilirler. Bu konuda alınabilecek önlemlerden biri, bina etrafındaki aydınlatmayı arttırmaktır. Etrafı aydınlatılmış bir bina, hırsızların birileri tarafından görülme korkusundan dolayı caydırıcı olacaktır.

Bunların haricinde bir ofisin güvenliğini sağlamak için neler yapılabilir:
  • Ofis kilitleri sağlam ve kaliteli olmalıdır
  • Çalınma ihtimaline karşı, ofisteki laptoplar için laptop kilidi kullanılmalıdır
  •  Ofisteki dosyalar, kilitli dolaplarda saklanmalıdır
  • Ofisteki nakit paralar, güvenlik kasalarında tutulmalıdır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!