Ofis Temizliğinin 5 Püf Noktası

08 Ağustos 2017

Ofisimizin temiz olması, gelecek misafirlerde ve müşterilerde olumlu bir ilk intiba oluşturması açısından çok önemlidir.

Ofisimizin temiz olması, gelecek misafirlerde ve müşterilerde olumlu bir ilk intiba oluşturması açısından çok önemlidir. Temiz ve düzenli bir ofis hem ofis sahibi açısından hem de misafirler ve müşteriler açısından çok önemlidir. Sonuçta hiç kimse temiz olmayan bir ofiste ağırlanmak ve ağırlamak istemez.

Günümüzde hayatımızın çoğunu ofislerde geçirdiğimiz için, çalıştığımız ortamın temiz ve hijyenik olması beden sağlığımız açısından önemli olmasının yanı sıra ruh halimizi ve motivasyonumuzu da önemli bir şekilde etkiler. Temiz ve düzenli bir ortam motivasyonu dolayısıyla da verimliği arttırır.

Ofisimizde evimiz kadar önemlidir, nitekim zamanımızın büyük bir bölümünü ofisimizde geçiriyoruz. Ofisimizi temizletmek için ofis temizliği yapan şirketler mevcut, ancak temizliği kendimiz yapmak istiyorsak,  bu durumda temizlik yaparken uyulması gereken bazı altın kurallar vardır. Bu altın kuralları 5 madde şeklinde özetlemek mümkündür.

Temizliğe başlamadan önce ofis temizliğinde kullanılacak malzemelerin tamamı mevcut kontrol edilmelidir. Temizlik bezleri, paspas, kuru paspas, gerekli temizlik sıvıları vs…1.    Çöp Kovası ve Küllüklerin Temizliği

Küllükleri çöp kovasına iyice yaklaştırılarak boşaltılmalıdır. Bu, küllerin etrafa dağılmasını engelleyecektir. Ayrıca çöp torbaları da çöp kovasından çıkarılırken eğer çöp torbasında ıslak atık varsa, çöp torbası çöp kovasım ile birlikte götürülmeli ya da ekstradan bir adet daha çöp torbası ile oluşacak sıvı akıntısı engellenmelidir.

2.    Masa Üstündeki Cihazların Temizliği

Masa üzerinde kullandığımız bilgisayar ve telefonları ayrıca temizlemeliyiz ve bu temizlik için de farklı bir bez kullanmalıyız. Telefonu nemle bez ile silerken, bilgisayar ekranını kuru bir bezle temizlemeliyiz.3.    Çalışma Masası Temizliği

Masa üzerindeki kaldırılabilecek eşyaları kaldırarak altları da özenle silinmelidir. Nemli bir bezle silindikten sonra kuru bir bez ile de kurulanmalıdır. Masa üstleri sağdan sola doğru silinmelidir.

4.    Zemin Temizliği

Zemin elektrik süpürgesi ile temizlendikten sonra, sert zemin ise önce ıslak bir paspas ile silinmeli, daha sonra da kurulanmalıdır. Zemin halı ise buna uygun olarak vakumlu bir şekilde temizlenmelidir.