Ofislerde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır

08 Ağustos 2017

Ofis aydınlatması yapılan işin ihtiyacına göre farklılık gösterir.

Ofis aydınlatması yapılan işin ihtiyacına göre farklılık gösterir. Aydınlatma, doğal ışık ve yapay ışık ile sağlanır. Enerji tasarrufunun çok önemli olduğu günümüzde doğal aydınlatmaya ağırlık verilmektedir.

Öncelikle ofis dekorasyonu doğal ışıktan azami yararlanacak şekilde hazırlanmalıdır. Doğal ışık gün içinde kullanılacak yapay ışık ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırır.

Ofisin ayrı bölümlerinin farklı aydınlatma ihtiyaçları vardır. Örneğin toplu çalışılan bir ortamda genel bir aydınlatma yapılır. Bireysel ofislerde tek kişinin kontrolünde ve ihtiyacına göre bir aydınlatma sistemi vardır. Kaliteli bir aydınlatma enerji tasarrufu yaparak sağlanır. LED teknolojisi ve enerji tasarruflu aydınlatma gereçlerinin gün ışığına, zamana ve kullanıcı ihtiyacına göre kontrolü sağlayan merkezi sistemler, enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Doğru aydınlatma ofiste yapılan iş için olduğu kadar çalışanların konforu ve sağlıkları için de gereklidir. Bürolarda ve ofislerde kullanılan aydınlatma sistemleri, çalışanların iş verimini, görsel işlerin daha kolay yapılmasını, iş güvenliğini ve insan psikolojisini etkileyen en önemli etkenlerdendir. Işıklandırma aksesuarları, çalışanların motivasyonunu etkilediği gibi iş güvenliği ve insan sağlığını koruyan etkenlerdendir. Özetle, ergonomik, foto metrik anlamda ihtiyaç karşılayan iyi bir aydınlatma, çok yönlü fayda sağlamaktadır.

 

Farklı Bölümlere Farklı Sistem

 

Ofis alanlarının farklı bölümlerinin büyüklüklerine göre farklı aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir. Işık kaynakları alanın her noktasını eşit olarak aydınlatabilmelidir. Gün ışığına en yakın sarı ışığın özellikle tercih edildiği ofis aydınlatmalarında doğal ışık ile çalışılması ve göz yorgunluğunun azaltılması mümkün olmaktadır.  Özellikle kalabalık çalışma ortamlarında fazla ısı vermeyen aydınlatma sistemleri tercih edilmeli, bu şekilde hararetli, havasız ortam engellenmelidir. Işığın gözle teması görme problemleri oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle ışığın yansımasına sebep olan durum düzeltilmelidir.

 

İdeal Seviye

 

Yukarıda belirtilen kriterler, ofis aydınlatmasının ideal seviyeye gelmesini sağlamaktadır. Bu tercihlerle iş verimliliği artmakta, çalışanların sağlığı gözetilmekte ve önemli ölçüde enerji tasarrufu oluşmaktadır. Ofis dekorasyonunun diğer ayrıntılarıyla birleştiğinde performansa katkısı daha da yükselen ışık sistemi temel tercih olmalı, diğer dekorasyon ayrıntıları renk ve ışık sistemine tabi olarak değiştirilebilmelidir. Bu bakış açısıyla çalışma ortamı standart bir verimliliği her zaman koruyabilir olacaktır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!