Ofislerde Boyama Yapmanın Püf Noktaları

08 Ağustos 2017

Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimiz evimiz kadar önem taşımakta.

Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimiz evimiz kadar önem taşımakta. Çalıştığımız ortamın temizliği kadar iç açıcı bir görünüme de sahip olması gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak duvarların temizliği ve boyası da çok önemlidir. Ofisimizin boya badana boyasını işin ehli bir boyacıya yaptırabileceğiniz gibi bunu bazı püf noktalarına dikkat ederek kendiniz de istediğiniz renk ve şekilde boyayabilirsiniz. İyi bir boya yapabilmek için bazı püf noktalar vardır.Boya öncesi hazırlıklar

Ofisimizi boyamadan önce yapmamız gereken ilk iş ortamı boya yapmaya elverişli hale getirmektir. Ofis boyama işlemine başlamadan önce, boya yapılacak mekanın içerisindeki tüm eşyalar boşaltılarak güzelce temizliği yapılmalıdır. Ayrıca zemine dökülecek boya kalıntılarını engellemek için zemine naylon yayıp bantlarla güzelce sabitleyebilirsiniz. Boya yapılacak duvarların da boyaya uygunluğu kontrol edilerek gerekirse zımparalanarak pürüzsüz hale getirilmelidir. Boya yapılacak zeminde çatlak ve delik gibi olumsuzluklar mevcutsa bunları da alçı yardımıyla dikkatli bir şekilde kapatabilirsiniz.


Kullanılacak Boyanın Hesaplanması

Boya yapılacak alana ne kadar boya yapılacağının hesaplanmasının birkaç yöntemi vardır. Bunlardan birincisi duvarların eni ve boyunu tek tek çarparak duvarların toplam metrekaresinin hesaplanmasıdır. İkinci yöntem ise zemin metrekaresi hesaplanır ve üçe çarpılır.


Boya Seçimi ve Kullanımı

Daha önce de belirtildiği gibi boyama işlemi için profesyonel bir boyacı desteği alabilirsiniz ya da bu işi kendiniz yapabilirsiniz. Boya yapmanın önemli bir unsuru da zevkimize göre iç açıcı bir renk seçmek ve zemine uygun bir boya tipi seçmektir. Daha sonra boya yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle boya yapacağınız fırçaya veya ruloya fazla boya almamalısınız. Fırçaya az boya almak hem boyanın daha az dökülmesini hem de yaptığınız boyayı daha iyi görmenize olanak sağlar. Yapılacak boya ince bit kay yapıldıktan sonra üzerine bir kat daha boya uygulayarak daha profesyonelce bir görüntü elde edebilirsiniz.

Uygulayacağınız boya rengini seçerken ofisinizin durumuna ve zevkinize göre doğru rengi tercih etmelisiniz. Boya rengi kullanırken tavan rengine özellikle dikkat etmelisiniz. Tavanda kullanacağınız renge göre ofisiniz daha iç açıcı, geniş ve ferah bir hava kazanabilir. Bu yüzden tavan rengini daha açık renkler seçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.


Boyanın Duvara Uygulanması

Boya yapmaya başladığımızda kendiniz için en uygun olan fırça veya ruloyu seçmelisiniz. Boyayı mümkün olduğunca az alarak ince bir kat halinde uygulamalı ve duvarın tamamı bittiğinde bir daha boya uygulamalısınız. Fırça darbeleri sürekli aynı yönde vurulmalı ve iz bırakılmamalıdır. 

Sitemizde sizlerin evlerinin ustası olabilecek yüzlerce boyacı ustası sizlere hizmet etmeye hazır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!