Okul Fobisi Yaşayan Çocuk Karşısında Nasıl Bir Tutum Sergilenmeli

13 Şubat 2018

Okul korkusu

Okul fobisinin çözümü yok mu?

Çocuğunuz okulu sevmiyor, okula gitmek istemiyor, kısacası okul fobisi yaşıyor ise ona karşı takınmanız gereken tutum çok önemlidir. Okul fobisi, her çocuğun yaşayabileceği bir sürece işaret eder. Unutmamak gerekir ki çocuğunuz okul fobisi yaşayan ne ilk öğrencidir ne de son öğrenci olacaktır. Bu zorlu dönemin atlatılması da en başta velilerin doğru bir tavır takınmasıyla gerçekleşecektir. Okul fobisi yaşayan çocuk bu süreçte oldukça hassas olacaktır. Haliyle, her davranış çocuk üzerinde normalden çok daha fazla etkili olacaktır. Bu olumlu da olabilir olumsu da. Ancak en nihayetinde okul fobisi yaşayan çocuk ile sağlıklı bir diyalog kurularak bu zorlu süreci atlatmak mümkün olacaktır. Böyle bir sorun karşısında nasıl bir yol izleneceği hususunu detaylı bir şekilde, maddeler halinde değerlendirelim:

  • Okul fobisi yaşayan çocukta mutsuzluk, olaylardan çabuk etkilenme, hızlı duygusal geçişler gibi birtakım sorunlar görülür. Bu sorunlar karşısında çocuk, veli tarafından anlayışla karşılanmalıdır. Çocukla diyalog kurularak, dertlerini daha detaylı bir şekilde kendilerine anlatması istenmelidir. Kısaca çocuk ile arkadaş ilişkisi, mümkün olduğunca, kurulmaya çalışılmalıdır. Böylelikle çocuğun sorunlarına daha detaylı hakim olmak mümkün olacak, çözümü de bu oranda kolaylaşacaktır.


  • Çocuğun okuldan uzak durma yönünde aldığı kararlar karşısında şiddetli ve ani tepkilerden kaçınmak gerekir. Unutmamak gerekir ki okul fobisi yaşayan çocuk için okula gitmeye zorlamak hiçbir şekilde olumlu sonuç vermez. Bu sebeple çocuğu, okula gitmeye ikna süreci onunla, karşılıklı anlayış temelinde, kurulacak diyaloglara dayanmalıdır.


  • Bu süreç okul ve öğretmenlerle koordineli olarak yaşanmalıdır. Okul fobisi yaşayan çocuk hakkında okuldaki durumu ve arkadaşlarıyla ilişkisi hakkında bilgi edinmek için bu yol mutlaka izlenmelidir. Çocuğun okuldaki davranışları, arkadaş çevresinde nasıl tavırlar sergilediği hususları bu süreçte nasıl bir yol izleneceğine dair önemli veriler sunacaktır. Bu sebeple okul fobisi yaşanan süreçte okul ve öğretmenler mutlaka sürece dahil edilmelidir.


  • Okul fobisi yaşayan çocuk sosyal ortamlara alıştırılmalıdır. Bu bir basketbol takımı da olabilir sinema kulübü de. Çocuk anne ve babasından bağımsız olarak, kişilik kazanabileceği bir ortama dahil edilmelidir. Böyle bir ortam, okul fobisinin aşılmasında öğrenciye önemli bir mesafe kat ettirecektir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!