Oturma Odası Mobilyalarında Hangi Renkler Kullanılmalıdır

08 Ağustos 2017

Evimizin genellikle en çok zaman geçirilen yeri oturma odasıdır.

Evimizin genellikle en çok zaman geçirilen yeri oturma odasıdır. Günün yorgunluğunu atmak için dinlenerek, samimi bir ortamda sevdiklerimizle iyi vakit geçirerek, kitap okuyup televizyon izleyerek bu mekânı çok yoğun kullanırız. Çok kullanılan bir ortamın düzenlemesi de sizin kişisel özelliklerinizle şekillenecek ayrıntılar taşımalıdır. Oturma odası mobilya tasarımları önemli noktalardan biridir.

Işık, Konum, Renk

Oturma odası dekorasyonunda mobilya rengi uyumu, mobilyaların yapısal tasarımı kadar önemlidir. Renk seçiminde odanın büyüklüğü, ışık alırlığı, perde, halı, zemin ve duvar tonları seçimi, temel belirleyenler olmalıdır. Kurguya nereden başlayacağınız önemlidir. Oda içinde ışığın ve oturma grubunun yerleşim şekline göre bir odak merkezi her zaman öne çıkar. Buna da dikkat ederek kişiliğinizi yansıtan dokunuşlarla oturma odanızı oluşturmalısınız. Oturma odası için mobilya renk çeşitleri, huzur verecek, rahatlatacak tonlardan oluştuğunda bu alanda daha keyifli vakit geçirirsiniz.

Oturma odanızda en fazla dört adet temel renk ve bunların tonlarını kullanmalısınız. Fazlası karmaşa üretecektir. Elbette sizin kişisel özellikleriniz burada yine öne çıkar. Bir renk karmaşası da kendi içinde farklı bir düzeni ve güzelliği barındırabilir. Şu renkler olmalı diyerek tercih kısıtlamak da doğru olmayacaktır. Mavi tonları ve beyaz, sarı ve bej tonları, kahverengi ve menekşe moru tonları… Burada sizin için güzel ve rahatlık veren, ruhunuza hitap eden renkleri doğru belirlemelisiniz. Farklı renkleri aynı anda kullanmak, iyi bir uyum yakalanmadığı taktirde yorucu bir ortamın oluşmasına neden olabilir. Oturma odanızda renkli minderler, puflar, renkli tablolar ve perdeler kullanarak keyif noktaları üretebilirsiniz. Pastel renkler hemen her renkle uyum yakalar. Bunun dışında krem rengi, mum ışığı, bej, şampanya, beyaz, siyah, gri gibi nötr renkler de önemli kurtarıcılardır. Odanızda nötr renkler hakimse, canlı renklerdeki aksesuarlarla kombin üretebilir ve odaya renk katabilirsiniz.

Sizin Kişiliğinizle Uyumlu Olmalı

En önemlisi kişiliğinizle uyumlu olmasıdır. Oturma odanızı herhangi bir dekorasyon kataloğunda gördüğünüzü aynen uygulayarak düzenleyebilirsiniz. Ancak “size ait” olması için, odaya kendinize özgü dokunuşlarla mutlaka kişiliğinizi katmalısınız. Bir şamdan, bir minder, bir tablo, biblo… Dokunuşun niteliği size kalmış.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!