PALM YAĞI NEDİR VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ NELERDİR ?

19 Eylül 2017

PALM YAĞI NEDİR VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ NELERDİR ?

Peki palm yağı tartışıldığı gibi kanserojen etkiye sahip mi?

Son zamanlarda çok fazla tartışılan PALM YAĞI, aslında sadece çikolatada değil hazır kek, dondurulmuş patates, bisküviler, sabun ve şampuanlarda hatta bebek maması ve bebek bezlerinde bile kullanılmaktadır. 

Palm yağının elde edildiği palmiye ağacı genellikle tropikal bölgelerde yetişmektedir. Palm yağının ana bileşini palmitik asittir. Tekli doymamış yağ asitlerinin oranı % 40, çoklu doymamış yağ asitlerinin oranı % 10 kadardır. Palm yağının içeriğinde doymuş yağ oranı ise %50 kadardır.

Palm yağının diğer bitkisel yağlardan farkı bir meyveden iki farklı yağ üretilmesidir. Yağlardan bir tanesi taze meyveden edilen diğeri ise meyvenin çekirdeğinden elde edilen palm yağıdır ve her ikisi de ticari değere sahiptir. Palm yağı, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütünün ortak kuruluşu CODEX allimentarus da yemeklik yağlardan biri olarak kabul edilmektedir.  İlgili resim

Palm yağı dünyada kullanılan besinlerin % 21’ini etkilemektedir. Malezya’da üretilen palm yağının % 53’ü İslam ülkeleri tarafından ithal edilmektedir. Palm yağı helal besin olarak kabul edildiği için İslam ülkeleri tarafından güvenilir olarak kabul edilmektedir.

Palm yağında yüksek miktarda karoten ,tokoferoller ve E vitamini bulunmaktadır. Ancak Bunlar rafine palm yağında daha az miktarda bulunmaktadır. Bu rafinasyon işlemi sırasında yüksek bir sıcaklık kulanılması ise palm yağının kanserojen etkisinin olabileceği tartışmalarına yol açmıştır. Ancak yüksek sıcaklık ve rafine işlemleri uygulanan yağların neredeyse tümünde kanserojen etki oluşur. Burada tartışılan nokta ise palm yağına uygulanan bu işlemler sonucunda diğer yağlara oranla daha yüksek kanserojen etkisinin olmasıdır.

  • Palm Yağı üzerinde yapılan araştırmaların birçoğu kolesterol seviyelerini yükselttiğini savunurken bir çoğuda kolesterole bir etkisinin olmadığını savunmaktadır.
  • Palm yağının Kardiyovasküler hastalıklara olan etkisi ise halen tartışmalıdır. Çünkü palm yağının içeriğinin %50 kadar doymuş yağ içermektedir.
  • Palm yağının kan şekerine olan etki üzerine yapılan çalışmalarda ise genellikle HbA1c seviyelerini düşürerek olumlu bir katkısı olduğunu savunmaktadır. Bu yüzden diyabet hastalarına olumlu bir etkisi söz konusu olabilir.

Avrupa Gıda Güvenliğ Kurumu (EFSA), tartışmalar üzerine palm yağının sağlık üzerine etkilerini incelemeye almıştır. EFSA tarafından açıklanacak olan rapora göre palm yağının sağlık üzerine etkisi dikkate alınmalıdır.

  • Palm yağı tartışmaları devam ederken benim önerim ise palm yağının gıda endüstrisinde birçok üründe kullanıldığı için paketli ürünlerden uzak durmamızdır.
  • Paketli ürünlerin besin etiketinde yazan bitkisel üründen kastın genellikle PALM YAĞI olduğu unutulmamalıdır.

  • Sonuç olarak paketli ürünlerin bize yarardan çok zararı olduğunu unutmamalı ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİZ!!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!