Parke Döşemeleri Hakkında Bilmek İstedikleriniz!

19 Haziran 2017

parke doseme

Yer döşemeleri hakkında bilmek istedikleriniz burada! Parke modelleri, seramik ve porselen yer döşeme çözümleri, en uygun fiyatlı laminat çözümler…

Ev dekorasyonu için önemli bir yeri ifade eden zeminler modern parke ürünleriyle estetik bir hale getiriliyor. Tadilat süreci içerisinde evinizin zeminini hangi parke modelleriyle döşemek istediğinizi iyi belirlemelisiniz. Suyun kullanıldığı alanlarda farklı parke modellerini seçmeniz gerekirken, sudan uzak alanlarda daha farklı tercihlerde bulunabilirsiniz.

Parke modelleri

Birçok mekanda tercih edilen parke modelleri en popüler zemin çözümleri arasında yer alır. Ofis, ev, restoran ve daha birçok yaşam alanında tercih edilen yer döşemelerinin en bilinen modeli masif parke modelidir. Dayanıklı yapısı, estetik görünümü ve uzun süre kullanıma uygunluğu nedeniyle tercih ediliyor. Ancak fiyat açısından el yakacak cinsten olduğu için bütçesi az kişiler için uygun bir çözüm değildir.

Lamine parke modelleri de masifin bir alt tabakasını ifade eder. Masif ahşapların işlemden geçirilerek elde edilirler. Bu model dış etkenlere yönelik dayanıklı yapısı, çizilmez özelliği ve uzun süre kullanılabilir olmasıyla çokça tercih edilen yer döşemesidir.

Laminat parkeler ise lamine parkelerin bir alt tabakasıdır. Bütçesine uygun yer döşeme çözümü dileyenler için laminat parke modellerini tavsiye edebiliriz. Uygulaması daha pratiktir. Su ve rutubetten korunması içinde altına koruyucu malzemeler döşendikten sonra uygulanır.

Seramik ve porselen yer döşeme çözümleri

Islak zeminlerde ahşap zemin çözümlerinin kullanılması uygun olmaz. Bu nedenle seramik ve porselen dünyasının zengin ürün çeşitliliğinden yararlanılması gerekir. Islak zeminlerde en çok kullanılan yer döşemesi porselen karodur. Ekonomik ve dayanıklı yapısıyla banyo ve tuvaletlerde kullanılabilir. Dekoratif yapısı, anti bakteriyel özelliği ve sıcak – soğuk havalara karşı direnciyle seramiğe oranla daha fazla rağbet görüyor.

Seramik döşemeler dekoratif açıdan sundukları farklılıkla ön plana çıkıyor. Kolay temizlenebilir olmaları, renkli tasarımları, ürün çeşitliliği, dayanıklılıkları bakımından ıslak zemin yer döşemeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak seramik çözümleri son zamanlarda duvar uygulamalarında daha fazla önem kazanmaya başladı.

Son zamanların trendi ne peki?

Özellikle ıslak zeminlerde yer döşemesi olarak doğal taşlar çokça tercih edilmeye başlandı. Kaymayan özellikleri, doğal görünümleri, feng shui dekorasyon modasına meraklı kişilerce tercih ediliyor. Bunların içerisinde çini karo döşemeleri oldukça popüler. Geometrik desenleri nedeniyle tercih edilen bu modeller, çini sanatının estetikliğini mekana sunduğu için özel mekanlarda da çokça kullanılıyor. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!