Parke Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

22 Ağustos 2017

parke

Ev dekorasyonunun havasını belirleyen önemli konulardan biri parke seçimidir. Kullanım sürelerinin uzun olması sebebiyle döşenmeden önce parkelerin tüm yönleriyle araştırılarak doğru bir tercih yapılması gerekir.

Ev dekorasyonunun havasını belirleyen önemli konulardan biri parke seçimidir. Kullanım sürelerinin uzun olması sebebiyle döşenmeden önce parkelerin tüm yönleriyle araştırılarak doğru bir tercih yapılması gerekir. Peki parke seçiminde nelere dikkat edilmeli?

İlk dikkate almanız gereken hususlardan biri parke renginin istediğiniz dekorasyona göre duvarlarınızla, eşyalarınızla, kapı ve pencerenizle uyum göstermesi. Böylece karmaşık bir görüntüye yol açmayacaksınız. Eviniz veya parke döşeyeceğiniz odanız küçükse koyu renklerden kaçınmalı, daha geniş ve ferah gösterecek renklerde parke seçimi yapmalısınız. Açık tonlar aydınlık bir hava yaratır ve koyu renklere göre tozu ve kiri daha az belli eder. Bu yönüyle açık renklerde parke seçimi avantaj sağlar. Ancak unutulmamalı ki koyu renk parkeler hem klasik hem modern tarz dekorasyonlar için gayet kullanışlıdır.


Parke seçimi yapmadan önce firmadan mutlaka hangi tür parkelerin nereler için daha kullanışlı olduğunu öğrenmelisiniz.  Hem ekonomik hem kolay temizlenebilirliği ile en fazla tercih edilen laminat parke uygun bir seçim olabilir.

Ev veya ofiste kullanımına göre parke seçimi yapılırken kalınlıklara dikkat edilmeli, yoğun ve kalabalık mekanlar için daha kalın parke seçilmelidir. Firmadan parkenin aşınma sınıfı, dayanıklılığı, kalınlığı ve kilit sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi almanızı öneririz.

Parke seçiminde önemli bir diğer konu da sahip olduğu sertifikalardır. En önemlilerinden olan E1 ve Mavi Melek Sertifikası parkenin kimyasallarla olan bağıntısıyla ilgili konuları içerir.

Laminat parkeler duvara bitişik döşenmemeli esneme payı bırakılmalıdır. Yüzey de pürüzsüz ve işleme müsait olmalıdır. Bu yüzden döşeme işini yapacak firma mutlaka tecrübeli olmalı, işin inceliklerine hakim olmalıdır. 

evininustasi.com aracılığı ile zemin döşemelerinizi güvenle yaptırabileceğiniz firmalardan teklif alabilirsiniz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!