PENCERE ÖNÜ ÇİÇEK DEKORASYONU

24 Temmuz 2017

çiçek

Pencere önü çiçek dekorasyonu ile evinize sıcak ve sevimli bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Çiçekler evlerimiz, bahçelerimiz, balkonlarımızda renklere bürünmüş birer güzellik… Konuldukları yeri şenlendirir, mis gibi kokarlar da küstürmeye gelmez soluverirler. Su ister, ilgi ister, sevgi isterler. Kırmaya gelmez; naif, ince ruhludurlar. Hele baharı görmesinler, açılırda açılır; çeşit çeşit, renk renk güzellikte eşleriyle yarışırlar. Bahçe, süs olur; arkadaş olurlar. Kapılarımıza, camlarımıza neşe, masalarımıza misafir olurlar. Ne yana koysanız renk katarlar, böyle güzel olurlar da çirkin gösterirler mi hiç orayı?

Mademki çiçekler böylesine güzel, kokuları mis gibidir o halde eksik etmemeli topraktan. Bahçeye, saksıya yahut elimize geçen bir kovaya ne fark eder. Onlar önünde salındıkça balkonumuz, penceremiz güzelleşir; eski bir kapı, kırık bir cam anında canlanıverir.
Öyleyse biraz çiçek dekorasyonlarından bahsederek, özellikle pencere önü çiçek dekorasyonuna değinelim. Yazın gelişiyle etraf rengarenk bir havaya büründü ve parklar, bahçeler, yollar çiçeklerle süslendi. Baktıkça insanın içini sevgiyle dolduran, cıvıl cıvıl bir hale getiren çiçeklerden elbette kişisel yaşam alanlarımız da payını aldı. Bazen evimizin boş kalan bir köşesini, bir sehpanın, dolabın üstünü süslerken, kuşkusuz pencere önleri en yakıştıkları yerdir çiçeklerin. Böylece güneşi de rahatça görebilir, hem içeriden hem dışarıdan bakıldığında estetik bir görüntü oluştururlar.

Eski veya yeni fark etmeksizin, hangi türde pencerenin önüne konulursa konsunlar güzel ve sevimli bir hava katarlar evinize. Yalnızca pencere değil elbette, balkonlarımızın da vazgeçilmez üyesidir çiçekler. İstedikleri yalnızca biraz su ve güneştir. İstediğiniz gibi yerleştirebilir, doğal bir zenginlik oluşturabilirsiniz. Hatta kapınızın önünde de yetiştirebilir, belki sarmaşık ile birlikte sıcacık bir karşılama hissi verebilirsiniz.
Önemli olanın içindeki olduğunu belirtebiliriz ancak kullanacağınız saksı türü de dekorasyonunuz için etkili bir unsurdur. Hem pencere boyutu ve çerçeve rengine uygun, hem de evinizin dış görünümüyle uyumlu bir saksı seçerek bütünlük oluşturabilirsiniz. Ahşap, çit saksı, plastik, ferforje, zincir askılı saksı çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz. Hatta imkanınız varsa ahşap saksıyı kendiniz yaparak istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Dayanıklı olması önemli tabi. Toprağı ve büyüdüğü zaman çiçeğin ağırlığını taşıyamayacak bir saksı tehlike yaratabilir.
Yalnızca saksı seçmek yeterli değildir. Aynı zamanda kullanacağınız çiçeğin türü de önemlidir. Dış mekanda beslenebilirliği, güneşe ne kadar ihtiyaç duyduğu, yağmura dayanıklılığı dikkate alınarak, ikinci planda renk tercihinde bulunulmalıdır. Pencerenizin cephesi karanlık bir tarafa bakıyorsa veya aşırı güneş alıyorsa buna göre bir seçimde bulunmalısınız. Fazla rüzgar alan yöne konulacak çiçeklerin yaprakları kopabilir, hatta dalları kırılabilir.

Tüm bunlar gözden geçirildikten sonra, özellikle üst katlar için, saksılar pencere önüne dayanıklı olacak şekilde asılmalı veya monte edilmelidir. Çiçeklerinizi tek renk, aynı rengin tonları, kontrast renkler veya farklı farklı renkleri içerecek şekilde kullanabilirsiniz. 
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!