Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

08 Ağustos 2017

Evde kullanılan kalorifer peteklerinin diğer bir adıyla radyatörlerin içerisinde oluşacak tortu, pas ve tıkanıklara bağlı olarak petekten gelen ısı miktarında düşüş yaşanır.

Evde kullanılan kalorifer peteklerinin diğer bir adıyla radyatörlerin içerisinde oluşacak tortu, pas ve tıkanıklara bağlı olarak petekten gelen ısı miktarında düşüş yaşanır. Bu durum elde edilecek ısı miktarını doğrudan etkileyeceği için doğalgaz faturalarına da olumsuz olarak yansır. Bu durumda petek temizliğinin önemi ortaya çıkarken, petek temizliğinin düzenli aralıklarla yapılması önerilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki petek temizliği için uzman ve profesyonel ekiplerden yardım alınmalı, ancak bu işlemi evde kendi başınıza da yapabilirsiniz.

Petek temizliği için en önemli husus temizlik için doğru kimyasalın seçilmesidir. Bu kimyasal için iyi bir araştırma yapmalı ve piyasada karşılaştığınız her ürüne itibar etmemelisiniz. Mümkünse bu işi daha önce yapmış kişilerin tecrübelerinden yararlanmalısınız.

Petek Temizliğinin Yapılması İçin 7 Sebep

1.    İçerisinde oluşacak tortulardan dolayı peteklerden sıcak su akışı azalır ve kombi yüksek derecede yansa bile petekten dışarıya fazla ısı akışı olmaz. Temizlik yapıldığında kombi orta seviyede çalıştırılsa bile maksimum ısı verecektir.

2.    Peteklerden maksimum derecede fayda sağlanacağı için yüksek doğal gaz faturalarında önemli bir düşüş olacaktır.

3.    Bütün petekler temizlendiğinde hepsinden aynı derecede ısı elde edileceğinden dolayı, her odada eşit derecede ısınma meydana gelir.

4.    Kombiniz ve kombiye bağlı sıcak su vanası daha az çalışacağı için ömrü daha uzun olacaktır.

5.    Sıcak suyun düzenli dolaşmasından dolayı en uzak odadaki petekler iyi şekilde ısınacak ve hiçbir oda soğuk kalmayacaktır.

6.    Petek temizliği esnasında kullanılan kimyasallar peteğin tekrar pas tutmasını engelleyecek ve tekrar pas oluşmasının önüne büyük ölçüde geçilecektir.

7.    Peteklerde herhangi bir su kaçağı varsa bunun kontrolü yapılarak onarımı yapılacaktır.

Petek Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler

Petek temizliğinde kullanılacak malzemeler nelerdir?

§  Peteklerin içerisine uygulanacak kimyasal

§  Petekleri ve diğer ilgili parçaları sökmek ve takmak için gerekli ekipman

§  Peteklerin banyo ahize bağlatışına bağlanarak yıkanması için hırdavatçıdan temin edilecek somun

§  Peteklerin içerisinde bulunan suyu almak için uygun bir kap

§  Peteklerden gelecek pis suyun odalara taşmasından kaynaklanan pislikleri temizlemek için bol sayıda temizlik beziÜye değil misiniz? Hemen kayıt olun!