Peyzaj Nedir?

25 Haziran 2017

peyzaj sanatı

Peyzaj sözcüğü dilimize Fransızca’dan geçmiştir.Manzara veya doğa manzarası manasında resim sanatında kullanılan bir kavramdır.Uygulandığı yerler zamanla genişleyerek;bahçeleri, yerleşim yerlerini,konut sitelerini ve şehir planlamalarını kapsayacak şekilde genişlemiştir. Peyzajın gayesi insanoğlu için kültürel, ekonomik ve estetik açıdan hoş ve işlevsel bir alan sunmaktır.

PEYZAJ KATEGORİLERİ

Peyzaj çalışmaları genel manada doğal ve kültürel peyzaj olarak ikiye ayrılır.

1.     Doğal Peyzaj: Doğanın içerisinde kendiliğinden var olan nesnelerle tabiat ortamının oluşturmuş olduğu sentezdir.

 

2.     Kültürel Peyzaj: Doğadaki varlıkların insanın yeteneğiyle yer değiştirerek  oluşturduğu peyzaja, kültürel peyzaj denilir. Kültürel peyzaj çeşitleri kullanım biçimlerine göre değişiklik gösterir.Bunlar şu şekildedir:

 

·        Kırsal Peyzaj: Meyve-sebze bahçeleri, tarım alanları, çiçekçilik işletmeleri vb. alanlar bu kategori içerisinde yer alır. İnsana sakinlik ve huzur hissi veren bir yapıya sahiptirler.

 

·        Kentsel Peyzaj: Şehirlerdeki yapılaşmanın sonucu olarak oluşan beton yığınlarının çevresine yapılan peyzajtır.Amaç insanı doğaya yaklaştırarak bahçe, gezi alanları, yürüyüş parkları bu alanlara örnek olarak verilebilir.

 

 

·        Yol Peyzajı: Geniş yollar yapılırken tahrip edilmiş bölgelerin yeniden düzenlenmesi için yapılan peyzaj çalışmasıdır.

 

·        Orman Peyzajı: Ormancılıkla ilgili faaliyetler sonucunda ortaya çıkmış olan peyzaj şeklidir.

 

·        Turistik Peyzaj :Turistik yerler, tatil beldeleri, sportif alanlar vb. noktalar için yapılan peyzaj çalışmalarıdır.


Eğer sizde bir peyzaj çalışması yaptırmak istiyorsanız;evininustasi.com'da Tadilat/Dekorasyon sektöründe talep oluşturarak,yüzlerce iç mimar,tadilat,dekorasyon şirketine ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz!


Etiketler:peyzaj,bahçe
Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!