PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

13 Aralık 2017

plaka tanıma sistemleri nedir ve nasıl çalışır ?

Plaka tanıma sistemleri karayollarında sıklıkla rastlanan sistemlerden bir tanesidir.

Plaka tanıma sistemleri karayollarında sıklıkla rastlanan sistemlerden bir tanesidir. Plaka tanıma sistemlerinde, kamera sayesinde görüntü alınır, alınan bu görüntüden plakanın olduğu bölge belirlenir, plakanın olduğu bölge optik karakter tanıma ile plaka numarası okunur.

Plaka Tanıma Sistemleri Neden Kullanılır?

Gişelerden, otoyollardan ve köprülerden geçiş yapan araçların çalıntı ya da ihlal bilgilerinin olup olmadığını anlamak için kullanılır.

Nizamiye, site ve otopark gibi alanlarda kontrollü geçiş noktaları oluşturulmasını sağlar. Ve giriş ve çıkışlarda insan gücünü hafifletir.

Araç muayene ve kantar istasyonlarında araçların plaka bilgilerine otomatik olarak ulaşmak için kullanılır.


Plaka Tanıma Sistemlerinin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Şehir güvenliği için şehir giriş ve çıkışlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Aranan ya da çalıntı araçların takibini ve sorgulamasını daha hızlı yapmaya yardımcı olur. Karayolları için araç yoğunluk ölçer olarak kullanılabilir. Karayolları için stratejik ulaşım analizleri yapılabilir. Akıllı trafik sistemi denilen sistemlerin kurulmasında yardımcı olur. Trafik düzenlemelerine yardımcı olur. . Belirlenen iki nokta arasında araçların ne kadar sürede geçtiğini belirlemede ve bilgi panosuna yansıtılmasında yardımcı olur. Kontrollü geçiş noktalarında giriş ve çıkışlardaki bekleme sürelerini kısaltır, fazla trafiği önler, giriş ve çıkışların güvenli olmasını sağlar, uzaktan kumanda, giriş kartı ve araç etiketlerinin kullanımının kalkmasında yardımcı olur, otopark kontrolüne yardımcı olur, bariyer ve buna benzer geçiş yerleri ile entegre edilebilir ve bu sayede izinsiz araç girişini engeller. Bu ve buna benzer birçok faydası mevcuttur.

Plaka tanıma sistemleri ile hayatın bir çok alanında kolaylık sağlamak mümkündür. Plaka tanıma sistemleri daha güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlar. Plaka tanıma sistemleri ile trafik kuralları ihlalleri daha aza indirgenebilir.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!