Portakalın Vücudumuz İçin Faydaları

19 Eylül 2017

Portakalın Vücudumuz İçin Faydaları

Kış günleri geldi çattı.. Havalar iyice soğudu ve insanlar hasta olmamak için birçok yöntem deniyorlar

 Bunların içerisinde en organiği ve keyiflisi belki de portakaldır! Portakal kış mevsiminde birçoğumuzun hayatında kesinlikle yerini alıyordur. Peki kışın hayatımıza giren bu meyve, acaba bizi soğuğun etkilerinden koruyor mu? Cevabımız; kesinlikle evet!

  • İçerdiği zengin c vitaminin sayesinde kışın görülen birçok hastalığa karşı vücudumuzun dirençli olmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon hastalıklarına yakalanan biri, portakal yani c vitamini tüketerek bu rahatsızlıkları daha çabuk atlatır kesinlikle.
  • Karaciğeri güçlendiren portakal, aynı zamanda vücuttaki zararlı maddelerin, toksinlerin dışarı atılması hususunda da oldukça etkilidir.
  • Portakalın suyu veya kabuğu da cildimize oldukça iyi gelmektedir.
  • Portakal kolestorolü düşürür, diyabeti de önler. Düşük bir kaloriye sahiptir portakal.
  • Portakalın bir başka faydaları ise kan basıncını düşürür ve sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunur.
  • Portakal suyu aynı zamanda saç sağlığına da iyi gelir.
  • Cİldinizi nemlendirici bir etkisi de olan portakal, kozmetik sektöründe kullanılmaktadır zaten.

orange juice ile ilgili görsel sonucu
Portakal da diğer birçok meyve gibi birden fazla katkısı bulunmaktadır. Bu katkıların bazıları birbiriyle alakasız olabilir, ancak içerisinde barındırdığı vitaminlerin, minerallerin farklı farklı olmasından kaynaklanmaktadır bu durum. Örneğin portakal sürekli C vitamini ile anılırken, içerisinde aynı zamanda B vitamini de içermektedir, bu sayede sinir sistemini de güçlendirmektedir.
Bu arada eğer portakal yemeyi sevmiyorsanız, kışları özellikle ilaç niyetine de olsa en azından suyunu sıkarak o şekilde tüketmeye gayret gösterin. Faydalarını yukarıda belirttik, unutmayın sağlığınız hayattaki en önemli şeydir 😉
Bu haftaki meyvemiz portakaldı. Bakalım haftaya hangi meyvenin vücudumuz için faydalarından bahsedeceğiz? Haftaya görüşmek dileğiyle, iyi günler! Yorum olarak düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniriz!!Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!