Restoran Tasarımı Nasıl Olmalı?

25 Haziran 2017

restoran tasarımı

Son zamanlarda restorantlar,cafeler,barlar eskisine göre daha sık tercih edilir durumda.İnsanlar artık karınlarından çok,ruhlarını doyurmanın peşinde.Bu yüzden lezzetli bir menü kadar,göze hoş görünen bir mekan da bir o kadar önemli hale gelmiştir.Bu alanda mekanlar birbiriyle kıyasıya bir mücadele içerisinde.Konuyla ilgili bizim de söyleyecek birkaç sözümüz var elbet:

·         Hangi tekniği,stili,sanatı uygularsanız uygulayın,mekandaki ergonomik yapı oldukça önem arz eder.Müşteriler ilk önce konforlu bir yerde oturmayı esas alırlar.Bu yüzden mekanınızda yapacağınız tasarımı belirlemeden önce,mekanın boyutunu mutlaka göz önünde bulundurun. Restorantlarda bu alanda düzenlenmesi gereken ilk yer elbette yemek masalarıdır.Normal şartlarda kişiyle masa arasında en az 80 cm olmalıdır.

 

·         Masa yerleşiminde sıradışı yöntemler kullanılsa da,genel manada paralel bir şekilde yada 450 derece yan yana konulur.Masalar arasındaki boşluk en az 60 cm olmalıdır.Garsonun geçiş güzergahıysa,90 cm’e çıkartılmalıdır.

 

·         Mekanınız eğer çok büyük değilse yuvarlak masa tercih etmeniz,daha fazla müşteriyi ağırlamanızı sağlayacaktır.Bu masanın çapı minimum 120 cm olmalı. Ufak mekanlarda alan kazanmak için uygulanacak bir diğer yöntem ise oturma elemanlarının bank şeklinde yada masayla birlikte yere monte edilmiş şekilde tasarlanmasıdır.

 

·         Restoranın bir bölümü bar stilinde dizayn edilmek istenebilir.Bunun için masanın iki tarafının mesafesi de doğru orantılı olmalıdır.Müşteriye 60 cm’lik bir alan bırakılmalıdır,en kötü şartlarda bu alan 45 cm’e düşürülebilir.

 

·         Bir kişi için gerekli olan tezgah uzunluğu 45 cm’dir.Kişilerin dirseklerinin birbirine çarpmaması için de 30 cm’e ihtiyaç vardır.Bar tezgahı hem yatay hem de dikey olarak müşteriye göre düzenlenmelidir.Çok alçak olursa eğilmek zorunda,çok yüksek olursak uzanmak zorunda kalır,bu da hoş bir görüntü olmaz.Bu yüzden bar yüksekliği 105-115 cm, oturma elemanının yüksekliği ise 75-85 cm arasında yapılmasını önermekteyiz.

 

·         Bar terzgahının diğer tarafında müşteriye servis yapmak için bir tezgah yapılmalıdır. Bunun için derinliği maksimum 65 cm olan,yüksekliğiyse 75-80 cm olan bir alan tasarlanmalı, alt kısmında ise depolamak için kullanılacak dolap ve çekmece ünitelerine ihtiyaç vardır.

 

·         Restoranınızı tasarlarken bu gibi hassas kurallara dikkat etmeniz,hem müşterilerini için hem de çalışan elemanlarınızın rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlayacaktır.Bu da her iki tarafın keyifli bir şekilde vakit geçirmesine yardımcı olacaktır. Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!