Retina Taramalı Güvenlik Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

04 Kasım 2017

Retina Taramalı Güvenlik Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Retina tarama sistemlerinin çalışma şekli, normal kamera sistemlerinin çalışma mantığıyla aynıdır.


  • Neden retina taramsı gereklidir?
  • Güvenlik sistemleri ne için kullanılmalı?
  • Güvenlik sistemleri içinde retina taraması neden kullanılmalı?
  • Retina taramaları nerelerde kullanılmalı?

Göz tarama sistemi olarak ta bilinen bu sistemler ‘iris tanıma sistemi’ olarak ortaya çıkmıştır. Dünyada yaşayan bütün insanlar el ve parmak izleri farklı olduğu gibi göz yapıları da birbirinden farklıdır. İris tanıma sisteminde yer alan ‘iris’  tam olarak nedir?
İnsan gözünde ön kısımda yer alan saydam tabakanın arka tarafında bulunan ve göze renk veren yapıdır. İris burada 3 tabaka halinde yer almaktadır: önde bulunan renksiz endotel doku, ana iris dokusu ve arkada bulunan epitel doku. 

Göz İrisinin Özellikleri Nelerdir?    
Yeryüzünde aynı iris dokusuna rastlanma ihtimali on binde birdir. Tek yumurta ikizi insanlar dahi aynı DNA’ya sahip olmasına rağmen göz iris yapıları birbirinden farklıdır. İrisler genetik olarak ta anne babadan fazla etkilenmemektedirler. İris ölçümleri çok hassa bir şekilde yapılmaktadır. Göz kapağı gözün oluşumunu muhafaza eden bir yapıya sahiptir. İnsan ölümünün gerçekleşmesi esnasında gözler en hız şekilde canlılığını kaybeden organdır.

Retina Tarama Sistemi Nasıl Çalışır?
Retina tarama sistemlerinin çalışma şekli, normal kamera sistemlerinin çalışma mantığıyla aynıdır. Kamera sistemleriyle aynı teknoloji kullanan retina taramaları gözün siyah beyaz resmini alarak özel bir yazılım ile ayırt etmektedir. Ayırt edilen veriler iriskod sistemi ile depolanarak incelenmektedir. Retina tarama mekanizmasına daha önce giriş yapan birinin gözü gösterildiğinde veri tabanında kayıt olan bu iris yapı otomatik olarak bulunmakta ve o kişi hakkındaki bilgiler gösterilmektedir. 

Göz Tarama Güvenlik Sistemi Nerelerde Kullanılır? 
Bu sistemlerin kullanılmasının en önemli nedeni değişmeyen yapısıdır. Bu güvenlik sisteminden geçmek için suni veya farklı bir yapıda iris kullanamazsınız. Özellikle yüksek güvenlikli askeri bölgelerde ve istisnai devlet kurumlarında veya kurumsa bankaların üst düzey departmanlarında ve kasa odalarında kullanılabilmektedir. Bu yerlerde uygulanan göz tarama uygulamaları kişilerin veri tabanına erişilmeyi sağlamaktadır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!