Retro Dekorasyon İçin En Yeni Öneriler

08 Ağustos 2017

retro-dekorasyon-nedir-fikirleri-örnekleri

Günümüzde çok sık duymaya başladığımız bir terim olan “retro” nedir önce onu öğrenelim.

Günümüzde çok sık duymaya başladığımız bir terim olan “retro” nedir önce onu öğrenelim. Retro, 1950-1980 yıllarına damgasını vuran bir moda diyebiliriz. Bu yıllar arasında kullanılan ve günümüz modası ile birleştirilerek evlerimizde yerlerini alan bu tasarıma ise retro dekorasyon diyoruz. Bu retro dekorasyon ise son zamanlarda retro akımı haline geldi. Çünkü, kimi insanlar artık klasikleşen günümüz modalarından sıkılmış durumda ve eskiye yönelmiş bir vaziyette görüyoruz. Durum böyle olunca artan ihtiyaçtan ötürü mağazalarda bu tarza yakın eşyalar getirmektedir. Fakat, evi tamamen retro yapmakta bir süre sonra sıkıcı hale gelebilmektedir. Bu nedenle de günümüz modası ile birleştirilerek daha canlı bir hale getirilmektedir.Retro dekorasyonda aklınıza sadece koltuklar, kanepeler gelmesin. Ufak retro ev aksesuarları ile evinize canlılık katabilirsiniz. Bunlar ne olabilir ? Bir abajur, kitaplık, zigon sehpa vs olabilir. Aslında retro dekorasyonu anneanne ve yahut babaanne evlerinde sıkca görebiliriz ama tamamen de eski eşyalardan bahsetmek söz konusu değil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüz modası ile birleştiğinde çok daha modern bir ev dekorasyonu ortaya çıkarabiliyoruz. 

Retro dekorasyon trendinde koltuklar, perdeler, yastıklar vs son derece renklidir. Fakat, bu dekorasyonda kullanılan masalar, zigon sehpalar vs gibi eşyalar ise ahşap renginde ve eskitme bir tarz olmaktadır. Bu seçimlerde dikkat edilmesi gereken nokta ise renklerin birbiri ile uyumlu olmasıdır. Zira retro tarz yapacağız derken ortaya farklı bir tarz çıkarabilirsiniz. Bu retro akımında hardal sarısı, avakado yeşili ve indigo mavisi gibi renkleri kullanabilirsiniz. Ayrıca mor ve pembe de retro dekorasyonun en canlı ve güzel renklerindendir.Retro ev dekorasyonunda sadece belirli alanları değil, istediğiniz her köşede bu tasarımı kullanarak evinizi canlandırabilirsiniz. Bunu göz önüne alarak beyaz eşya markaları bile renkli ve küçük tasarımları ile mutfak eşyaları üretmeye başladılar. Sizler bu dekorasyonu çok seveceksiniz ve bu dekorasyon sırasında çok eğlenecek ve sonrasında da severek kullanacaksınız.
Şimdi sizlere bu retro dekorasyon trendlerinden birkaç görsel göstererek daha bu dekorasyon hakkında daha fazla bilgi sabibi olmanızda yardımcı olabiliriz .

Minimalist Dekorasyon Nedir? Merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederiz.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!