Rustik Ev Dekorasyonu

08 Ağustos 2017

Rustik dekorasyon, doğallığı sebebiyle şehir hayatından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyen günümüz insanının tercih ettiği dekorasyon şekillerinden biridir.

Rustik dekorasyon, doğallığı sebebiyle şehir hayatından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyen günümüz insanının tercih ettiği dekorasyon şekillerinden biridir. Çünkü rustik ev dekorasyonu, köy evi görüntüsünü çağrıştırır. Evinin dekorasyonunun görkemli ve gösterişli olmasını isteyenlerin tercih etmeyeceği türden bir dekorasyondur. Rustik dekorasyon, Avrupa’da çok yaygın olmakla birlikte farklı birçok ülkede de tercih edilmeye başlanmış bir dekorasyon tarzıdır.

 

Rustik Dekorasyon Önerileri

 

Rustik dekorasyon yaratmak için, ağırlıklı olarak işlenmemiş ahşap ürünler ve toprak tonlar tercih edilmelidir. Tavanlar ahşap ürünlerle dekore edilebilir. İkinci el eşyalar kullanılabilir. İkinci el eşyalar tercih edilmiyorsa eskitme yapılmış eşyalar da bu anlamda iş görebilir. Ev duvarları taştan ya da sıvalı kalmış gibi bir izlenim uyandıracak şekilde tasarlanabilir. Bir diğer önemli detay da; ahşap ürünler bolca kullanılacağından, salonun örtü, yastık gibi diğer aksesuarlarının çok koyu renklerde seçilmemesidir. Ama bununla birlikte rustik dekorasyonda çok canlı ve parlak renklerin çok fazla göze çarpacak şekilde kullanılmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

 

Mutfakta rustik bir dekorasyon düşünülüyorsa mutfak dolapları yerine ahşap raflar tercih edilebilir. Bulaşık makinası gibi modern eşyalar ahşap kapaklı dolaplarla saklanabilir. Herhangi bir köy evinin mutfağına girildiğinde orda görülen birçok eşya kendi mutfağınızı yaratmada örnek teşkil edebilir.

 

Sunulan rustik dekorasyon önerileri değerlendirilirken, göz önünde bulundurulması gereken bir durum da; salaş bir görünümün, rustik havanın etkisini arttıracağından hareketle, bu tarz dekorasyona mükemmeliyetçi bir tasarım anlayışıyla yaklaşılmamasıdır. Ayrıca tüm evin rustik bir tarzda düzenlenmesinin bir zorunluluk olmadığı, bunun tamamen kişinin keyfine kalmış bir konu olduğu unutulmamalıdır. Neticede insan zevkine göre oluşturulan dekorasyon gibi konularda yapılan uygulamaların salt doğru ya da yanlış olarak değerlendirilmesi düşünülemez.

 

Rustik Aksesuarlar

 

El örgüsü battaniyeler, ketenden yapılmış etnik desenli kumaşlar, şamdanlar ya da gaz lambaları, el işi ürünler, hasır sepetler, eskimiş ve rengi solmuş halılar, bakır aksesuarlar, paslandırılmış metal aksesuarlar bu dekorasyon türünde en çok kullanılan ürünlerdir. Duvarlara uygulanabilecek hayvan başlıkları, halat tarzı iplerden oluşturulmuş dekoratif ürünler de kullanılabilecek diğer rustik aksesuarlar olarak sayılabilir. Ayrıca bu tarz dekorasyonda çiçek kullanımı da oldukça yaygındır.Üye değil misiniz? Hemen kayıt olun!